8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Можеби ви е тешко да верувате, но нашите предци пиеле чај многу години пред нашата ера, а сега, многу векови подоцна, сите знаеме дека пиењето различни видови чај има многубројни здравствени придобивки. Но, она што повеќето луѓе не го знаат е дека ќесичките чај може да ви помогнат во неколку итни ситуации.

1. Може да ви помогнат да се ослободите од црнките и од акните

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Зелениот чај има антибактериски и антиинфламаторни својства и е совршен за вас ако имате црнки и акни. Измешајте ја содржината од 2 ќесички чај со топла вода и со мед за да создадете природна маска за лице. Оставете ја на лицето околу 20 минути и веднаш ќе забележите како исчезнуваат црвенилото и иритацијата.

2. Може да ви ја олеснат забоболката

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Еден лесен начин да се ослободите од забоболката е локалната употреба на чај од нане. Бидејќи чајот од нане има антибактериски својства и ја ублажува болката, може да притиснете една малку топла ќесичка чај на забот што ве боли сè додека не помине болката.

3. Помагаат при ублажување на менструалните грчеви

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Менструалните грчеви можат да бидат најголемиот непријател на жената, но добрата вест е дека камилицата ги смирува болките и грчевите во мускулите. Можете да ја пиете во форма на топол чај или, ако имате када, да направите бања од камилица.

4. Може да ги смират болните брадавици по доењето

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Доењето може да биде магичен момент на поврзување помеѓу мајката и бебето, но тоа не е секогаш безболно. Во овој случај, чајот од нане може да биде добар лек за болните и испукани брадавици: само исцедете топла ќесичка чај и нанесете ја на брадавиците.

5. Може да ги намалат отоците и црвенилото на очите

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Ако не спиете доволно, може да се разбудите со оток и црвенило во очите. Но, ладните ќесички зелен чај може да ви помогнат повторно да се чувствувате како нови.

6. Ќе им помогнат на вашите растенија да бидат поздрави

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Не фрлајте ги искористените ќесички чај, тие можат да го подобрат здравјето на почвата и на растенија. Измешајте ги со другите органски остатоци и потоа додајте сè во саксиите.

7. Може да помогнат во лекувањето убод од комарец

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Камилицата помага во заздравувањето на раните и може да биде корисна при болни убоди од инсекти. За да ги искористите нејзините придобивки, направете чај од камилица и оставете го да се излади во фрижидер околу 30 минути. Потоа, нанесете нежно на местото каде што е убодот и оставете да стои 10 минути. Повторете ја постапката ако е потребно.

8. Може да помогнат во лекувањето полесни повреди

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Ако имате деца дома, модринките и гребнатините можат да бидат секојдневна појава. За да ги намалите црвенилото, отокот и болката, може да нанесете ладна ќесичка црн чај на повредата.

Прочитајте кои се 9-те здравствени придобивки од брусницата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар