7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Постојат многу причини поради кои би можеле да чувствувате недостаток на енергија, дури и ако спиете доволно. Во тој случај, може да станува збор за хроничен замор. Но, тоа може да биде и нешто помалку сериозно, што може лесно да се спречи со усвојување поздрави навики. На пример, со промена на вашата исхрана или со пиење повеќе вода.

1. Не се храните здраво

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Рафинираните јаглехидрати можат да бидат брз извор на енергија. Кога јадете житарки, колачиња, тестенини или пица, рафинираните јаглехидрати што се наоѓаат во нив предизвикуваат скок на шеќерот во крвта, а вие се чувствувате поенергично. Меѓутоа, кога нивото на шеќер во крвта ќе се намали, повторно ќе почнете да се чувствувате уморни. Ако продолжите да грицкате храна што содржи рафинирани јаглехидрати, ќе се чувствувате изморени во текот на целиот ден.

Обидете се да јадете помалку шеќер и преработени јаглехидрати и заменете ги со храна богата со растителни влакна, како овес, леќа и зеленчук.

2. Не сте доволно активни

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Можеби ќе помислите дека кога ќе се вратите уморни од работа, лежењето на каучот може да ви помогне да заштедите енергија и да се чувствувате малку поенергично. Но, важно е да вежбате барем неколку пати неделно за да се чувствувате помалку уморни цело време. Едно истражување од 2008 година покажа дека луѓето кои вежбале по 20 минути со слаб интензитет 3 пати неделно, имале поголемо ниво на енергија и пониско ниво на замор.

3. Не спиете квалитетно

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Можеби ќе се чувствувате уморни дури и откако ќе спиете 7-9 часа. Но, квалитетот на вашиот сон е исто толку важен колку и тоа колку долго спиете. Обидете се да си легнувате и да се будите во исто време секој ден.

Исто така, не пијте кафе доцна во текот на денот и не гледајте телевизија или во екранот на вашиот телефон пред да си легнете. Ова ќе ви помогне да го подобрите квалитетот на вашиот сон и да не се чувствувате толку уморни во текот на денот.

4. Имате чувствителност на храна

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Ако се чувствувате уморни без причина во текот на денот, тоа може да биде знак дека имате нетолеранција на храна. Некои од најчестите се глутен, млечни производи и јајца.

5. Не пиете доволно вода

7 причини зошто постојано се чувствувате изморени и како да се справите со тоа

Ако не ја замените водата што вашето тело ја губи како резултат на нејзините биохемиски реакции, ќе бидете дехидрирани. Тоа може да доведе до намалување на нивото на енергија и на концентрацијата. Едно истражување покажа дека мажите кои пиеле вода за да го заменат изгубеното количество вода додека вежбале, се чувствувале помалку уморни отколку кога не пиеле вода.

6. Под стрес сте

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miranda (@mirandakerr) on

Истражувањата покажаа дека високото ниво на стрес може да предизвика замор. Покрај тоа, едно истражување откри дека избегнувањето да се справите со стресот може да доведе до поголемо ниво на замор. Јогата и медитацијата можат да ви помогнат да се ослободите од стресот.

7. Ви требаат повеќе витамини

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leona Lewis 🎼 (@leonalewis) on

Ако сте постојано изморени, можеби вашата исхрана не содржи доволно железо, витамин Д или витамин Б12. Намирници кои се богати со железо се спанаќот, брокулата, црвеното месо и мисирката. Витаминот Б12 може да се најде во млекото, во јајцата, во лососот и во говедското месо или може да го земете како додаток. За да внесувате повеќе витамин Д, јадете повеќе печурки, риби и морска храна. Исто така, обидете се да поминувате повеќе време на сонце.

Прочитајте што претставува менталниот замор и како да се ослободите од него.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар