7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

За разлика од вообичаениот вкус на пиво, кој несомнено предизвикува уживање, потребна е извесна храброст да ги нарачате овие пива. Тие содржат многу поголем процент на алкохол, но имаат и поспецифичен вкус.


Brauerei Schloss Eggenberg Samichlaus Bier

Со 14% алкохол, ова е едно од најблагите пива во светот. Се произведува во Австрија, каде што се чека да отстои 10 месеци колку што трае процесот на добивање сладок вкус.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

Goose Island Bourbon County Stout

Овој чикашки бренд не е премногу јак со своите 14% алкохол, но неговите вкусови го прават екстремен пример. Откако ќе се произведе, отстојува во стари дабови буриња во кои порано имало бурбон. На крај, добива вкус на изгорен даб, ванила, карамела и чоколадо.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

Dogfish Head Worldwide Stout

Наводно „откачената количина јачмен“ употребена во производство на ова пиво му дава несекојдневен сладок финиш кој го скокотка грлото после голтката.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

Samuel Adams Utopias

Семјуел Адамс произведува само 10.000 шишиња од по 750 мл годишно и ги продава по неверојатни 200 долари за шише. Многумина сметаат дека тоа е превисока цена за пиво кое се меша со јаворов сируп, макар ги содржел и оние 27% алкохол.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

Dogfish Head 120-Minute IPA

Ако можете да ја издржите неговата горчина, тогаш можете да си нарачате едно вакво пиво. Неговите 18% алкохол се 4 пати повеќе одошто кај вообичаеното пиво, но поради начинот на производство е 15 пати погорчливо од вашето омилено пиво.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

North Coast Old Stock Ale Cellar Reserve 2009

Малата калифорниска пиварница Норт Коуст ставила од пивото Олд Сток Ејл во буриња во кои порано имало бурбон и добила пиво со мек вкус кое лесно се пие. Во вкусот се чувствуваат траги од бурбон, лешници и кафеав шеќер.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

Nøgne Ø Dark Horizon (2nd edition)

Нугну е норвешко пиво правено според руски рецепт и е вистински предизвик за секој пивски ентузијаст. Во неговиот вкус се чувствуваат различни зачини кои му даваат аура на мистериозност. Содржи 17,5% алкохол.

7 екстремни пива кои ќе сакате да ги пробате

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    koga bi probal bi dal podroben komentar

Остави коментар