5-те најдобри дестинации од источна Европа за оваа есен

Повеќето луѓе сакаат да патуваат за време на летото или пролетта, но есенските патувања се секогаш поевтини, со помалку гужва и совршена температура. Есента е период кој изобилува со интересни настани и изложби кои го слават ова годишно време. Иако повеќето туристи одбираат да ги посетат државите во западна Европа, и истокот си има своја убавина.

1. Нови Сад, Србија

(1)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Овој град е втор по големина во Србија, и е познат како европската престолнина на културата. Без разлика дали ќе го посетите есенскиот пазар за цвеќиња, ќе уживате во некое пиво или пак ќе ја посетите Петроварадинската тврдина, есента е совршениот период за да го разгледате овој град. Љубителите на пивото најмногу ќе уживаат во октомври бидејќи во овој месец се одржуваат 2 фестивали на пиво.

(2)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

На овие фестивали ќе најдете над 20 видови пиво, разни семинари, ќе можете да гледате како се произведува пивото, и се разбира ќе слушате одлична музика.

(3)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Исто така, можете да го посетите и есенскиот пазар кој е отворен во последната недела од октомври. Овде ќе најдете многу цвеќиња, садови од глина, есенски зеленчуци и традиционални рачни изработки.

2. Варшава, Полска

(4)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Познат како еден од најубавите градови во источна и средна Европа, Варшава им нуди многу на туристите. Од неверојатна архитектура, па сè до фестивали, изложби и настани. Еден од поважните настани е интернационалниот филмски фестивал кој се одржува во октомври. Посетителите не само што имаат можност да гледаат нови филмови, туку може да учествуваат и во разни работилници.

(5)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Друга возбудлива атракција која е закажана за оваа есен е 3Д предисторискиот океаниум. Во соработка со некои од најдобрите палеонтолози, 3Д дизајнерите го реконструирале морскиот свет од пред 350 милиони години.

Можете да го посетите и Стариот град, каде што се очекува изложбата „Дали наспроти Ворхол – уметност, музика, филм“. Споредувајќи ги овие генијалци, ќе бидат изложени над 100 нивни дела, и тоа некои од нив за прв пат.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар