5 јазици што можете да ги научите во 2019-та година

5 јазици што можете да ги научите во 2019-та година

Секој ги знае придобивките од тоа да зборувате уште еден јазик, но како да се одлучите кој да го научите? Сепак за изучување јазик е потребно многу време, а ако не го користите јазикот целиот труд може да биде залуден. За потрагата да ви биде полесна, ова се некои од најдобрите јазици што можете да ги научите оваа година.

5 јазици што можете да ги научите во 2019-та година

1. Шпански

Во светот постојат 330 милиони луѓе чиј мајчин јазик е шпанскиот. Кога станува збор за практичноста и употребата, шпанскиот е одличен избор.

2. Кинески

Иако изгледа како чуден избор, кинескиот може да биде навистина корисен во бизнисот и политиката. Ова е најзборуваниот јазик во светот – на 982 милиони луѓе им е мајчин, а над 1,1 милијарда го научиле како втор јазик. Мнозинството од овие луѓе живеат во Кина, но наскоро тоа ќе се промени.

3. Италијански

Италијанскиот е јазикот на класичната музика, модата, уметноста, храната и најдобрите модни брендови, па не е ни чудно што Шекспировата „Ромео и Јулија“ е сместена во Италија. Иако италијанскиот е можеби малку потежок од шпанскиот, фонетските звуци и времињата го прават лесен за учење.

4. Англиски

Англискиот е доминантниот јазик на Интернетот и денес речиси и да не можеме без него. Тој на некој начин стана универзален јазик и никогаш нема да погрешите доколку го научите.

5. Германски

Германија е најдоминантна економија во Европа, четврта најголема во светот и германскиот е најзборуваниот јазик на Европскиот континент. Германскиот им е мајчин јазик на 105 милиони луѓе, а над 80 милиони други го зборуваат како втор јазик. Доколку сакате да работите во Германија, познавањето на јазикот ќе ви направи голема разлика.

Погледнете и кои се најтешките јазици за учење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар