4 кул трикови за вашите очи

Нашите очи се фасцинантни. Знаете ли дека сите ние имаме слепа точка? Или дека гледањето долго време во одредена точка ги изморува рецепторите за боја, па ако по некое време ни се прикаже црно-бела верзија од истата слика, нашите очи сѐ уште ќе гледаат во боја, но со обратен распоред на боите? Исто така, секој од нас може да си ги види вените во окото, како и да дознае кое око му е доминантно и која е разликата помеѓу доминантното и недоминантното око.

4-kul-trikovi-za-vashite-ochi-kafepauza.mk

Не ви се верува? Тестирајте ја вистинитоста на тврдењата погоре со помош на следново видео.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар