3 необични факти кои треба да ги знаете за женскиот мозок

3 необични факти кои треба да ги знаете за женскиот мозок

Хормоните влијаат на женскиот мозок така што го менуваат начинот на кој тие функционираат. Ова се 3 необични факти кои е добро да ги знаете за женскиот мозок.

girls_money

1. Пари

Жените најмногу трошат кога се во фаза на овулација, а најмалку кога имаат менструација.

2. Пораѓај

Кога жените се пораѓаат, кај нив се буди чувство на екстремна внимателност. Дури и ако се под седативи, анестезија и во неверојатни болки, тие можат јасно да слушнат сѐ што се случува околу нив и да ги забележат и најмалите ситници.

3. Интересирања

Нивото на хормонот окситоцин опаѓа кај жените после 50-тата. Поради тоа жените може да ги обноват интересите поврзани со кариерата или со работите кои генерално ги интересирале пред да постанат мајки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Meh Reply

    Interesiranja? Really? Neli treba interesi da bide?

Остави коментар