25 работи што ги правите онлајн, а најверојатно се нелегални

25 работи што ги правите онлајн, а најверојатно се нелегални

Дали во последно време сте направиле нешто нелегално? Ако одговорот е не, размислете подобро. Интернет законот е навистина комплициран и постојано се менува, па тешко е да следите што е, а што не е легално онлајн. Па, ако сте како повеќето луѓе, најверојатно сте ги направиле овие нелегални работи онлајн.

25 работи што ги правите онлајн, а најверојатно се нелегални

1. Користење торенти

Самото користење торенти не е нелегално, но ако симнувате содржина заштитена со авторски права, тогаш станува нелегално. Илјадници луѓе биле осудени токму поради ова.

2. Онлајн малтретирање

Онлајн малтретирањето понекогаш е тешко да се забележи. Во САД дури постојат посебни закони против онлајн малтретирањето и казните се разликуваат. Некогаш виновниците се избркани од училиште, се осудуваат за напад или се осудуваат за нанесување штета.

3. Гледање филмови и серии онлајн од неофицијални извори

Секојдневно, милиони луѓе гледаат телевизиски серии и филмови преку нелегални веб-сајтови. На пример, „Игра на тронови“ е најпиратирана серија на сите времиња.

4. Користење на длабокиот Интернет

Длабокиот Интернет ја претставува мрачната страна на Интернетот. Всушност, не е нелегално да го користите, а многу новинари го користат за комуницирање со држави кои имаат строги Интернет закони. Но, ако налетате на погрешен веб-сајт, можете да си предизвикате големи проблеми.

5. Користење лажно име

Иако звучи малку глупаво, според нејасниот Акт за компјутерска измама и малтретирање, користењето лажно име онлајн е нелегално.

25 работи што ги правите онлајн, а најверојатно се нелегални

6. Лажирање на вашата IP адреса

Иако можете да ја сокриете вашата IP адреса, нелегално е да ја лажирате. Ова не би требало да ве изненади бидејќи можете да правите многу лоши нешта кога сте анонимни.

7. Крадење Интернет

Ако го користите незаштитениот безжичен Интернет на вашиот сосед, го прекршувате законот.

8. Продавање на eBay без објавување на приходите

Не можете да продадете нешто на овој веб-сајт без да дадете извештај за вашата заработка од него.

9. „Тролање“

„Тролањето“ е како шегување во светот на Интернетот и го направиле многу луѓе. Но ако ова шегување се претвори во напаѓање, следење и малтретирање, тогаш станува илегално.

10. Блокирачи на реклами

Во повеќето држави блокирањето на рекламите од веб-сајтовите не е нелегално. Но, во Кина не смеете да го правите ова.

25 работи што ги правите онлајн, а најверојатно се нелегални

11. Гифови и „мемиња“

Додека повеќето гифови и мемиња користат јавен домен или креативни слики, повеќето нелегално користат материјал заштитен со авторски права.

12. Симнување фотографии

Самото зачувување на некоја фотографија од Интернет не е нелегално, но ако фотографијата е заштитена со авторски права, можете да си направите проблем.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар