25 причини поради кои сабота ни е омилен ден од неделата

Го знаете она чувство кога ќе појдете во кујна, го гледате мијалникот преполн со садови и се запрашувате кој ви упаднал дома и ви направил таков хаос? Тоа е сабота.

25-prichini-poradi-koi-sabota-ni-e-omilen-den-od-nedelata-kafepauza.mk

Понеделник не е прв ден во неделата, туку петтиот ден пред сабота. Колку напорно и да сме работеле во текот на неделата, колку и натчовечки напори да сме вложиле за да ги издржиме сите извори на нервоза, ние девојките имаме силен мотив – чекаме да дојде сабота!

Дури и оние работи кои би требало да се завршат низ дома, а кои често ги одложуваме за викенд, едвај го чекаат овој ден. А тогаш, за инат на сите и на сите обврски, девојките го прават она заради што сабота им е омилен ден.

1. Не стануваме од кревет.

2. Нарачуваме сè што во својата понуда има најблискиот ресторан кој врши достава.

3. Нарачуваме преку интернет сè што ќе ни се допадне без вистинска намера да го купиме.

4. Ги прегледуваме сите фотки од телефонот кои заслужуваат да бидат објавени на Фејсбук.

5. Спиеме колку сакаме.

6. Го пропуштаме часот по аеробик.

7. Не носиме градник.

8. Јадеме во кревет.2-25-prichini-poradi-koi-sabota-ni-e-omilen-den-od-nedelata-kafepauza.mk

9. Гледаме цела сезона од омилената серија (можеби веќе по 100-ти пат).

10. Не миеме заби пред пладне.

11. Јадеме ладни остатоци од она што синоќа сме го купиле враќајќи се пијани накај дома.

12. Се облекуваме како за вежбање и се преправаме дека ќе одиме на тренинг.

13. Ја вадиме сета гардероба од плакарoт со намера да ја средиме, но…3-25-prichini-poradi-koi-sabota-ni-e-omilen-den-od-nedelata-kafepauza.mk

14. Погледнуваме во полниот мијалник и се прашуваме кој ни упаднал дома и ги извалкал сите тие садови.

15. Најголемиот пат што го поминуваме е од креветот до каучот и назад.

16. Одбиваме да признаеме дека постои шминка.

17. Јадеме сè што има во фрижидерот под изговор дека ќе се расипе до понеделник.

18. Презакажуваме сè што сме се договориле од претходно под изговор дека сме зафатени (со гледање серии, секако).

19. Не контактираме со никого добри 12 часа (со исклучок на момчето што носи пица).

20. Телефонот го заменуваме со далечинскиот управувач.

4-25-prichini-poradi-koi-sabota-ni-e-omilen-den-od-nedelata-kafepauza.mk

21. Проверуваме што сме напишале и поставиле на Фејсбук претходно и на што сме собрале најмногу лајкови.

22. Ги проверуваме профилите на бившите.

23. Истото го правиме и со профилите на потенцијалните момци кои ни се допаѓаат.

24. Зборуваме саат и пол на телефон со најдобрата другарка која живее на 5 минути од нас.

25. Си ветуваме дека наредната сабота ќе ја „потрошиме“ попаметно.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар