25 прашања на кои не сакате да го знаете одговорот

Дали сте љубопитни? Повеќето луѓе се. Но, колку и да е голема вашата желба за знаење, сигурно има некои прашања на кои не сакате да им ги слушнете одговорите. Ако сте малку похрабри, ви претставуваме 25 такви прашања.

1. Што всушност има во базените?

(1)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Сигурно мислите дека во базените има само хлор. Всушност во базените има хлорамин, производ од мешањето урина и хлор.

2. Колку се потите во текот на една година во креветот?

(2)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Во просек, годишно лачите околу 98 литри пот навечер.

3. Дали може да постојат живи организми во аналниот отвор?

(3)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

За жал да. Една од најпознатите инфекции е онаа со црви што ја добиваат барем 25% од децата. Црвите, во вид на јајца, се внесуваат во телото преку устата, а подоцна растат во цревата. Откако ќе созреат, излегуваат низ ректумот и оставаат нови јајца на надворешноста од анусот.

4. Колку фекални материи има на четката за заби?

(4)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Секогаш кога пуштате вода во тоалетната школка, материите од неа се разнесуваат низ воздухот. Па, сега сами пресметајте.

5. Од што се направени виршлите?

(5)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Според Организацијата за храна и агрикултура, материјалите од сурово месо кои се користат за готвени продукти се направени од остатоци од мускули, масно ткиво, месо од глава, нозе, животинска кожа, крв, дроб и други биопродукти кои остануваат како вишок.

6. Колкава е веројатноста за уништување на Земјата од астероид?

(6)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Ова е тешко да се одговори, но не е невозможно. Секој астероид кој има дијаметар поголем од 1 километар може да предизвика масовно уништување. Постојат барем 15 вакви астероиди кои поминале во близина на Земјата, но доволно далеку за да нè одминат.

7. Дали некои тумори имаат заби?

(7)25-prashanja-na-koi-ne-sakate-da-im-go-znaete-odgovorot-kafepauza.mk

Имаат и повеќе од тоа. Кај некои тумори може да има очи, коса, па дури и мозочна материја.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар