25 чудни совети за патувања од кинеската влада

Никој не сака да биде лош турист, а во зависност од тоа каде сте, можно е вашето однесување да се смета за непристојно. Неодамна Националната кинеска администрација за туризам издала илустриран прирачник со 64 страници наречен „Водич за цивилизирано патување во странство“, а правилата се навистина чудни. Наводно, Кинезите стекнале лоша репутација како туристи, па нивната власт се обидува да го поправи тоа. Погледнете некои од најчудните совети во прирачникот.

25 чудни совети за патување од кинеската влада

1. Немојте да си го чепкате носот во јавност.

2. Немојте да крадете елеци за спасување од авиони и да ги давате како подароци.

3. Кога го користите тоалетот, не заборавајте да пуштите вода.

4. Не оставајте отпечатоци од чевли на тоалетната школка.

5. Немојте да се задржувате во јавните тоалети.

25 чудни совети за патување од кинеската влада

6. Избегнувајте да кивате врз луѓе.

7. Не се расправајте со другите кога сакате да направите фотографија.

8. Немојте да ги присилувате луѓето да се фотографираат со вас.

9. Кога сте во Шпанија, дамите би требало да носат обетки. Сè помалку е како да сте голи.

10. Кога нуркате во океанот, немојте да го допирате и да го земате морскиот свет.

25 чудни совети за патување од кинеската влада

11. Немојте да ги сушите шамичињата и долната облека на столна ламба.

12. Немојте да јадете премногу кога ќе посетите бифе.

13. Немојте да цртате графити на национални знаменитости.

14. Немојте да јадете цело парче леб во еден залак.

15. Немојте гласно да јадете нудли на авион.

25 чудни совети за патување од кинеската влада

16. Воздржувајте се од слаби ракувања.

17. Валкањето на базенот е неприфатливо.

18. Секогаш потстрижувајте ги влакната во носот.

19. Ако имате храна во забите, не ја вадете со прстите.

20. Немојте да им зборувате на другите зад грб на кинески, можно е да можат да ве разберат.

25 чудни совети за патување од кинеската влада

21. Немојте да кршите огледала во Унгарија.

22. Немојте да „пукате“ со прстите во Германија. Ова е за кучиња.

23. Немојте да одите преку ред.

24. Ракоплескајте по гледањето на некое шоу.

25. Немојте да им се смеете или да им свиркате на изведувачите кога ќе направат грешка на сцената.

Погледнете ги и нештата што треба да ги знаете доколку патувате во некоја од овие држави.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар