20-те најневеројатни изуми за 2015 година

20-те најневеројатни изуми за 2015 година

Дизајнерите се одлични луѓе. Тие деноноќно размислуваат како да ни ги направат животите попријатни, поудобни и поинтересни.

Избравме 20 од најинтересните нешта кои тие ги смислија изминатава година, за што им оддаваме признание за креативност, иновативност и практичност.

1. Уред кој покажува какво време нè чека следниот ден

Овој уред се нарекува Tempescope и е измислен од софтверскиот инженер Кен Кавамато. Стилски и практичен, совршен за секој дом.

(1)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk(2)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk

2. Шолји-огледала

Идејата и дизајнот се на јапонскиот дизајнерски тим D-Bros, а името на овој изум е Waltz. Шолјите ги рефлектираат шарите на тацните под нив и така засекогаш го решаваат проблемот со совршениот комплет за сервирање кафе или чај.

(3)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk(4)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk

3. Седло за родители

Ако во минатото болките во грбот беа честа појава кај родителите бидејќи ги носеа децата на грб, тоа повеќе не е случај. SaddleBaby е името на новото седло за родители кое прави да им биде поудобно и на децата и на родителите.

(5)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk(6)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk

4. Чевли со потпетици кои се вадат

Благодарение на дизајнерката Тања Хит, жените повеќе не мора да се плашат како ќе ја издржат цела вечер на високи потпетици. Овој изум е таков што ви дозволува да ги извадите високите потпетици од чевлите кога ќе ве заболат нозете или едноставно кога ќе посакате модерни балетанки наместо чевли со штикла. А најубавото е што потоа можете да ставите други потпетици и повторно да изгледате неверојатно.

(7)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk(8)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk

5. Чешма која штеди вода на прекрасен начин

Оваа еко-чешма е изум на дизајнерот Симин Кју и штеди дури до 15% повеќе вода од класичните чешми така што го претвора млазот вода во прекрасна водена мрежа.

(10)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk(9)-20-najneverojatni-izumi-za-2015-godina-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар