2-годишно девојче со Даунов синдром добило договор од модна агенција поради својата слатка насмевка

Кони-Роуз Сиборн, 23-месечно девојче со Даунов синдром кое живее во Велика Британија, постојано добивала пофалби за нејзината прекрасна насмевка од страна на пријателките на нејзината мајка. Откако ја советувале да се обиде да стапи во контакт со модна агенција, нејзината мајка решила да проба. Набрзо потоа Кони добила 2 договори и станала популарен детски модел.

(1) 2-годишно девојче со Даунов синдром добило договор од модна агенција поради својата слатка насмевка

„Кога разговарав со агенциите за нејзината дијагноза, тие воопшто не го сфатија тоа како нешто негативно“, вели Џули, нејзината мајка. „Таа апсолутно го сака ова. Ги следи насоките многу добро и многу се забавува пред камерите.“

Кони била родена 2 месеци порано и била дијагностицирана со Даунов синдром кога имала само 2 недели.

(2) 2-годишно девојче со Даунов синдром добило договор од модна агенција поради својата слатка насмевка

„Ние имаме пријатели со деца кои исто така имаат Даунов синдром и тие имаат само позитивни искуства со нив. Таа за нас беше исто како и секое друго мало бебе кое има потреба да биде сакано.“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар