15 неверојатни факти за Дубаи

Дубаи е блескав град и нуди една од најспектакуларните урбани глетки на планетата. Тој постојано расте и се поврзува со нафта, богатство, луксуз и шопинг, но покрај тоа има и некои други интересни работи за него кои вреди да се знаат.

15 неверојатни факти за Дубаи

1. Секој четврти кран на оваа планета во моментов се наоѓа во Дубаи. Постојано се гради нешто.

15 неверојатни факти за Дубаи

2. За вештачките острови во форма на палма кои се изградени на брегот на градот се донесени 94 милиони кубни метри песок. Тоа е доволно за 2,5 пати да се наполни зграда како Емпајр Стејт Билдинг.

15 неверојатни факти за Дубаи

3. Со златото од хотелот Бурџ Ал Араб може да се изработат 46.265 златни рамки за Мона Лиза.

15 неверојатни факти за Дубаи

4. Секој полициски автомобил во Дубаи троши повеќе пари за одржување на годишно ниво отколку еден студент во некоја од поразвиените држави.

15 неверојатни факти за Дубаи

5. Дури 85% од луѓето кои во моментов се во градот се доселеници кои се таму на привремена работа. Најчесто доаѓаат од Индија, Пакистан и Бангладеш и работат во нехуманите услови на градежните компании.

15 неверојатни факти за Дубаи

6. Скапи роботи се користат за трки со камили. Порано децата се користеле како џокеи, но тоа ја зголемило трговијата со деца од сиромашните земји и затоа денес камилите за трки ги јаваат роботи во вредност од 300 до 10.000 американски долари.

15 неверојатни факти за Дубаи

7. Бурџ Калифа е толку висока зграда што некои од станарите мораат да чекаат подолго при рамазанските пости. Причината е тоа што сонцето подоцна заоѓа за оние од погорните катови.

15 неверојатни факти за Дубаи

8. Ако Бурџ Калифа се наоѓаше во Скопје, ќе можеше да се види дури од Штип. Скопје и Штип се оддалечени 89 километри, а оваа зграда е видлива и на 95 километри оддалеченост.

15 неверојатни факти за Дубаи

9. Дури 40% од целокупната светска трговија со злато во 2013 година се случила во Дубаи. Се тргувало со 2.250 тони злато. Тоа е тежина отприлика колку 354 слонови.

15 неверојатни факти за Дубаи

10. Таму веќе се гради и нов град чија клима ќе биде контролирана од човекот. Тој град се наоѓа на 4,5 километри од Дубаи и зафаќа површина за два пати поголема од онаа на Монте Карло.

15 неверојатни факти за Дубаи

11. Дубаи во 2013 година го посетиле 11 милиони туристи. Овие луѓе би можеле да населат град кој би бил 12-ти најнаселен во светот и трет најнаселен во Кина.

15 неверојатни факти за Дубаи

12. Дури 39% од хотелот Бурџ Ал Араб мора да биде отстапен на технологијата заради одржување на температурата. Само во останатите 61% гостите можат да престојуваат.

15 неверојатни факти за Дубаи

13. Дневното производство на нафта на Дубаи изнесува 50.000-70.000 барели. Тоа е доволно за целокупните потреби од нафта на Македонија за период од 2,5 до 3,5 дена. Во 1991 година ваделе и по 400.000 барели нафта дневно, што би ги задоволило нашите денешни потреби за 20 дена. Инаку Дубаи е само еден од седумте Обединети Арапски Емирати.

15 неверојатни факти за Дубаи

14. Вкупното богатство на четирите милијардери од Дубаи според листата на Форбс изнесува 18,7 милијарди долари. Тоа е речиси седум пати поголема сума пари отколку онаа во Буџетот на РМ за 2015 година.

15 неверојатни факти за Дубаи

15. Дубаи треба да гради и сопствен забавен парк кој ќе се вика Дубаиленд. Предвидено е да чини 64,3 милијарди долари, за шест пати повеќе од вредноста на хуманитарната фондација на Емирот.

15 неверојатни факти за Дубаи

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар