14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Кралските тијари се посебни за секое семејство и често се наследуваат од генерација на генерација. Најголемата и највредната колекција тијари ѝ припаѓа на кралицата Елизабета. Во продолжение погледнете некои од најпознатите тијари, како и приказните што ги кријат.

1. Тијарата на венчавката на Меган Маркл

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Дијамантската тијара што ја носеше Меган беше позајмена од кралицата Елизабета. Тијарата ѝ припаѓала на кралицата Мери, бабата на Елизабета. Брошот на средината датира од 1893-та година. Тијарата била подарок за Мери од страна на принцезата Викторија Мери.

2. Тијарата на венчавката на Кејт Мидлтон

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Неверојатната тијара на Кејт Мидлтон е изработена во 1936-та година. Таа била подарок од кралот Џорџ VI за кралицата Елизабета на нејзиниот 18-ти роденден. Најчесто ја носеле принцезите Маргарет и Ана.

3. Тијарата на венчавката на Дијана

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Тијарата на Дијана припаѓала на нејзиното семејство. Средниот дел од неа Дијана го добила како подарок од нејзината баба. Финалниот изглед го добила во 30-тите. Иако кралицата ѝ позајмила тијара на Дијана за нејзината венчавка, принцезата се одлучила да ја продолжи традицијата на нејзиното семејство.

4. Круната на принцезата Викторија

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Принцезата од Шведска носеше круна со навистина богата историја. Таа е една од најстарите и до денес се носи на венчавките на шведското кралско семејство. Првиот сопственик на тијарата била првата сопруга на Наполеон.

5. Цветната тијара од Хановер

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Кога принцот Кристијан од Хановер се венчал со Алесандра де Осма, таа носела тијара следејќи ја традицијата на другите членови на семејството. Тијарата претходно била носена од принцезата Каролин од Монако во 2014-та година и од Екатерина Малишева.

6. Дијамантска цветна тијара од Луксембург

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Оваа тијара ја носела принцезата Клер, сегашната сопруга на принцот Феликс. Тијарата е изработена од дијаманти поставени на сребрена и златна основа. Потекнува од 19-тиот век и е пренесувана неколку генерации.

7. Тијарата на девојките од Велика Британија и Ирска

14 неверојатни кралски тијари и приказните зад нив

Оваа тијара е една од најпознатите на британското кралско семејство. Тоа е круната што ја гледате на англиските банкноти. Тијарата како подарок ја добила кралицата Викторија Мери за нејзината свадба, а името го добила од здружението жени кои собрале пари за нејзина изработка.

Продолжува на следната страница…

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар