13 причини зошто е добро да се биде песимист

Отсекогаш се сметало дека поквалитетен живот имаат оптимистите, бидејќи очекуваат убави работи во животот, па со својата карма ја привлекуваат среќата кон себе. Но, и песимистите имаат свои придобивки. Прочитајте ги следните 13 причини, зошто не е толку лошо да се биде песимист.

1. Доколку некој ве извиси, ОК ви е бидејќи и онака немавте некои преголеми очекувања од таа личност.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

2. Доколку некој се однесува грубо со вас, веднаш му го давате спремното превртување со очи, бидејќи сте имале доволно време во животот за да го усовршите изразувањето на вашето разочарување.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

3. Исто така, нема да се шокирате доколку некој остро ве критикува или ви даде саркастична забелешка.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

4. Знаете дека ако ги земете предвид сите работи кои би можеле да тргнат наопаку, ќе бидете повеќе подготвени доколку тоа навистина се случи.

5. Едно истражување дури сугерира дека песимистите всушност се соочуваат со помал ризик од појава на попречености и смрт, во однос на оптимистите. Според истражувањето, предвидувањето на мрачна иднина, помага во преземањето претпазливи мерки.

6. Плус, песимистите се повеќе подготвени за соочување со тешки настани, како што се природните катастрофи.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

7. Кога работите ќе тргнат во лош правец, песимистот знае во кој момент треба да се откаже, наместо да се заглавува уште подлабоко, планирајќи некакви невозможни решенија.

8. Реалистични сте и знаете дека едноставно, животот понекогаш не е баш убав.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

9. Од друга страна, кога сè е супер, вие сте неверојатно возбудени бидејќи тотално не сте го очекувале тоа.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

10. Исто така, кога вашите пријатели се тажни, знаат дека нема да ви пречи доколку ви се пожалат колку им е тешко.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

11. Интересно е што постојат толку многу книги, филмови и уметнички дела за песимизмот и тешкотиите во животот, кои нудат одлични совети и поинакви перспективи за справување со сите видови катастрофи.

12. Кога сè е црно, сепак знаете да уживате во малите нешта, како сркање цела кутија со сладолед или јадење 300 грама чоколадо.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

13. Кога нешто убаво се случува, песимистот ќе го цени тоа повеќе од кој било друг, бидејќи е свесен дека е невозможно целосно да се ужива во убавините на животот, без да се препознаат неговите падови.

13 причини зошто е добро да се биде песимист

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. N Reply

    Ni pesemist ni optimist…. ednostavno realist. 🙂

Остави коментар