13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Луѓето кои имаат миленичиња многу често се соочуваат со дилемата дали од својата храна да му дадат на своето верно пријателче. Најверојатно и вам ова често ви се случува, само што ќе завршите со вечерата или уште додека јадете, до вас да стои вашето куче кое тажно ве гледа и сака да му дадете од вкусниот оброк. Тогаш се прашувате дали неговиот организам ќе може соодветно да поднесе некое од вашите омилени јадења. Одговорот е дека најверојатно нема, но сепак има храна којашто кучињата можат слободно да ја јадат.

1. Лубеница

(1) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Во жешките летни денови никому не треба да му биде скратено задоволство од ова неверојатно сочно и забавно овошје. Затоа почестете го вашето куче со едно парче зрела лубеница, но претходно исчистете ги семките.

2. Леб

(2) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Лебот е добар за нивниот стомак.

3. Сирење

(3) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Претходно уверете се дека вашето пријателче не е алергично на лактоза.

4. Конзервирана тиква

(4) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Тиквата е полна со хранливи влакна, но не додавајте шеќер или други зачини.

5. Моркови

(5) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Претходно обарете ги малку, затоа што така вашето куче полесно ќе ги апсорбира квалитетните состојки.

6. Зелена боранија

(6) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Малку зеленило не е на одмет.

7. Мед

(7) 13 изненадувачки оброци што можете да му ги давате на вашето куче

Може да ги ублажи симптомите на алергија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевник, новинар, сонувач... Го обожува утринското кафе без шеќер. Верува дека убавите нешта се кријат во мали и едноставни пакувања.

Поврзани содржини

Остави коментар