13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

Чадорот е едно од оние нешта кои не сакаме да ги употребуваме многу. Сепак, кога ситуацијата наложува да носиме чадор поради лошите временски услови, сакале или не, мора да понесеме еден со нас. Па за да биде целата работа поинтересна, еве некои модели кои ги смислиле дизајнерите низ светот.

1. Чадор со часовник

Јапонските дизајнери смислиле начин како да дознаете колку е часот преку вашиот чадор. На неговата внатрешност се испишани часовите, а вградениот компас ќе ви покаже накаде треба да се свртите. Па така, со помош од светлината, чадорот ќе ви го означи точното време.

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

2. Чадор со визир

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

3. Чадор-оклоп

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

4. Чадори за подобрување на расположението

Лошото време може да растажи многумина. Токму затоа се направени овие два чадори, едниот со ротирачки тркалца, а другиот со печат на врвот. Двата модела оставаат „смајли“ откако ќе ги натопите во некое вирче.

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

5. Чадор за покажување револт кон дождот

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

6. Чадор кој прикажува поинаква слика во тмурните денови

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

7. Чадор со пиштол

Овој уникатен изум овозможува водата да се слева низ рачката во пиштолчето, а за понатаму сите знаете како се употребува. 🙂

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

8. Чадор со држач за чаша

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

9. Чадор кој се претвора во чанта

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

10. Чадор со кој можете да играте голф

Овој изум е на дизајнерот Себастијан Еразуриз. Тој обожава да игра голф, па честопати на голф-терените морал да оди со чадор поради лошото време. Токму затоа го создал овој модел.

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

11. Чадор-ранец

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

12. Самурајски меч

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

13. Чадор кој свети

Како што водата паѓа на површината од чадорот, енергијата од ударот на капките врз проводната мембрана се трансформира во електрична енергија, која ги напојува ЛЕД-светилките. Тоа му овозможува на чадорот да свети. Колку посилно врне, толку посилно свети чадорот. Моделот е создаден  за да можат возачите на автомобили да ве видат и во темница, со цел да не завршите мокри или повредени.

13 чадори поради кои ќе го засакате дождот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Ивана Reply

  Значи чадориве се лудило! 🙂 Самурајскиот чадор и тој со среден прст ми се фаворити.

 2. nadica Reply

  go sakam samurajskiot 🙂

 3. dr.Italija Reply

  Site cadori se unikatni i navistina interesni…

 4. Rainy. Reply

  Ако си вистински обожувател на дождот, не ти треба чадор.

 5. Мила Reply

  Црниот чадор е секогаш во мода

 6. Христина Reply

  Прекрасни се! Дали може да посочите како/каде можат да се најдат истите во продажба?

Остави коментар