12 митови за видот во кои не треба да верувате

Постојат некои неменливи традиции што родителите ширум светот слепо ги следат и ги пренесуваат од генерација на генерација. Сигурно ви се познати речениците од типот „Немој да ставаш туѓи очила, бидејќи ќе ослепиш“ или „Не гледај телевизија толку многу, инаку ќе ослепиш!“ Па, дали овие предупредувања се вистинити? Прочитајте ги најчестите митови за видот што ги шират родителите…

12 митови за видот во кои не треба да верувате

1. Не смеете да ги отворате очите под вода

Постојат разни видови вода што треба да се земат предвид.

  • Водата во бања или базен може да биде опасна, поради хлорот што се користи за да се дезинфицира водата од чешма. Старите водоводни цевки може да содржат штетни микроорганизми во водата кои доведуваат до иритација или бактериски конјунктивитис. Во овој случај, подобро е да ги држите очите затворени и заштитени.
  • Свежата вода е безбедна за пливање со отворени очи, но само ако се наоѓате во еколошки чисти области.
  • Можете да ги отворате очите во солена вода, но тоа зависи од нивото на концентрација на солта. На пример, полесно е да ги отворите очите во Егејско и Балтичко Море отколку во Средоземно.

2. Заварувањето може да ве ослепи

Ова е еден од најраспространетите митови од детството. Во реалноста, невозможно е да се ослепи од заварување, но може да добиете изгореници на очите. Постои причина зошто луѓето кои заваруваат си ги заштитуваат лицата. Тие ги заштитуваат не само од искрите, туку и од силните ултравиолетови зраци.

3. Компјутерските и телевизиските екрани можат да ви наштетат

Дали сте забележале дека гејмерите трепкаат на секои 2 минути, додека нормално е да се трепка на 15-20 секунди? Истото го правиме кога седиме пред екран, без да забележиме. Реткото трепкање доведува до ретко освежување на течниот слој во очите. Рожницата се суши и почнуваме да се жалиме од умор, очен притисок, главоболки и замаглен вид. Тоа е единствената штета што екраните можат да им ја нанесат на очите.

4. Лошиот вид е наследен

Мислењето дека лошиот вид е наследен е сосема погрешно. Може да се наследат предиспозиции за некои болести, но тоа не значи дека тоа со сигурност ќе се случи. Сѐ зависи од вашиот начин на живот, професија, лоши навики и напрегање на очите.

12 митови за видот во кои не треба да верувате

5. Очилата ја влошуваат ситуацијата

Многу луѓе веруваат дека очилата се знак на тоа дека сте ја изгубиле битката со лошиот вид и мора да ја прифатите својата судбина. Но, во реалноста, очилата само му помагаат на окото да ја прилагоди потребната острина. Тоа значи дека очилата не се машина за вежбање или лек, туку алатка што ќе ви помогне да гледате јасно со видот што моментално го имате.

6. Бобинките можат да ви го заштитат видот

Многумина веруваат дека ако постојано јадете бобинки и моркови, ќе имате совршен вид. Ова е вистина само ако јадете по 6 килограми и неколку корпи бобинки секој ден. Токму затоа, добра идеја е да земате витамини што содржат екстракти од овие продукти.

7. Не смеете да ги кривите очите за да си го видите носот

„Ако ги кривите очите за да си го видите носот и некој ве исплаши во тој момент, очите засекогаш ќе ви останат такви“. Познато ви е ова предупредување? Време е да дознаете дека тоа не е воопшто вистинито. Ако ги кривите очите, само ќе си предизвикате непријатни сензации што се јавуваат кога очите се уморни. Можеби не сте забележале, но очите секогаш се придвижуваат кон носот кога гледате во нешто одблизу. Ако некој ве исплаши во тој момент, со сигурност нема да ви останат очите такви засекогаш!

8. Очилата за сонце треба да се носат само во лето

Како што веќе спомнавме, снегот може да биде опасен за очите поради неговите рефлективни карактеристики. Тој може да рефлектира и до 80% ултравиолетово зрачење. Луѓето кои носат очила за сонце во текот на сончевата зима не прават ништо погрешно. Освен тоа, поважно е да носите очила во зима, бидејќи невозможно е да не погледнете во снегот. Луѓето од Северот кои живеат во мраз и снег отсекогаш го следеле ова правило. Уште од антички времиња, тие имале очила за сонце направени од слонова коска со тенок отвор наместо стакло.

12 митови за видот во кои не треба да верувате

9. Не смеете да читате лежејќи

Напротив, смеете. Неодамнешните истражувања докажале дека луѓето склони на кратковидност ќе го одложат развивањето на болеста, ако читаат додека лежат на грб.

10. Опасно е да носите туѓи очила

Вашиот вид нема да се влоши ако пробате туѓите очила. Но, ако ги носите подолго време, тоа може да доведе до разни нарушувања, како што се умор и кратковидост или далековидност.

11. Сонцето може да ве ослепи

Постои мала веројатност дека ќе ослепите, но може да ја изгорите рожницата. Не мора ни да гледате директно во сонцето за да ви се случи ова, доволно е само да гледате во рефлективни површини, како што се снег, песок и вода, кои ја засилуваат изложеноста на ултравиолетовите зраци.

12. Не смеете да гледате телевизија без вклучени светла

Во едно списание за медицина имало статија за многу интересен случај. 2 девојки се жалеле од привремено влошување на видот на едното око. Испаднало дека пред да одат на спиење, и двете лежеле во темница со нивните уреди, а едното око им било скриено под перница додека со другото гледале во екранот. Токму затоа, едното око било навикнато на светлина, додека другото морало да се прилагоди на промената на светлината. Но, генерално, оваа навика не влијае на вашиот вид. Сепак, добро е да има барем малку светлина додека гледате во екраните на уредите, за да не ги напрегате очите дополнително.

БОНУС: Ако гледате црвена јагода, тогаш нормални сте

12 митови за видот во кои не треба да верувате

Знаеме дека различни луѓе ги гледаат боите на различен начин. Ова се случува затоа што на секои 4 луѓе постои по 1 човек кој е далтонист до одреден степен, само што не е свесен за тоа. Научниците докажале дека она што е црвено за еден човек, може да биде сино или зелено за друг човек.

Прочитајте ги и следниве 6 митови за човечкото тело во кои треба да престанеме да веруваме.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар