11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Вашето куче е најлојалниот, најхрабриот и најслаткиот пријател што можете да го имате. Кучињата ги покажуваат нивните емоции на разни начини. Некои од знаците дека кучето ве сака се очигледни, но некои се навистина суптилни. Ако не можете да го протолкувате однесувањето на вашето куче, овие 10 знаци ќе ви помогнат во тоа.

1. Ве гледа во очи

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Исто како што и луѓето сакаат да ги гледаат во очи личностите на коишто им се восхитуваат и ги сакаат, тоа го прават и кучињата. Кога кучето ве гледа во очи, во неговиот мозок се лачи окситоцин – хормонот на љубовта. Истиот хормон се лачи во мозокот на мајката кога се поврзува со нејзиното новородено бебе.

2. Ви се насмевнува

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Не си замислувате, туку вашето куче навистина може да ви се насмевне. Кога устата на кучето е отворена и опуштена или наликува на насмевка, тоа ја покажува неговата љубов.

3. Сака да се гали

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Често кучињата ја покажуваат нивната љубов со тоа што постојано сакаат да ги галите. Ја користат секоја можност да ви се доближат или да поминат време со вас.

4. Ве проверува кога не сте до него

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Веројатно партнерот би ве проверил доколку сте разделени подолго. Истото се случува и со кучињата. Тие сакаат да бидат во ваше присуство и ќе се обидат да бидат што е можно поблиску до вас.

5. Го сака вашиот мирис

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Докажано е дека вашиот мирис го активира центарот за награда во мозокот на кучето. Ова е јасен знак дека вашето куче навистина ве сака.

6. Ви ја носи омилената играчка

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Секое милениче си има омилена играчка. Тоа е предмет што го сакаат најмногу и за којшто се однесуваат најпосесивно. Доколку вашето куче ви ја носи неговата омилена играчка, тоа е знак дека имате посебно место во неговото срце.

7. Ја мавта опашката додека ве гледа

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Мавтањето на опашката е знак дека кучето е среќно и релаксирано. Многу ветеринари тврдат дека ако кучето ја мавта опашката кон десно кога ќе ве види, покажува дека ве сака.

8. Спие до вас

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Кучето ќе сака да спие со вас само ако се чувствува удобно во ваше друштво. Ако постојано инсистира да спие до вас или во вашата соба, тоа е јасен знак дека ве сака.

9. Ве пречекува кога си доаѓате дома

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Без разлика дали сте биле отсутни 10 минути или 10 денови, вашето куче секогаш ве пречекува со ентузијазам. Постојано скока околу вас, ве лиже, а можеби и уринира од радост.

10. Ви ги краде чевлите

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Кучињата го сакаат мирисот на нивните сопственици, па поради тоа често крадат чевли, чорапи и облека.

11. Реагира позитивно на вашиот глас

11 знаци дека вашето куче навистина ве сака

Кучето повеќе го сака звукот на неговото име кога ќе го слушне од неговиот сопственик. Можете да ги забележите изразите на кучето кои ќе се менуваат секогаш кога ќе му го кажете името. Кучето ќе остави буквално сè само за да дојде кога ќе го викнете.

Погледнете и кога треба да обрнете внимание на однесувањето на вашето куче.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар