11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

Одгледувањето дете со аутизам може да биде полно со хаос и анксиозност, но и со многу радост и љубов. Во чест на Месецот за подигање на свеста за аутизмот, неколку семејства споделиле како изгледа животот со аутизам. Иако нема две исти приказни, овие родители го сакаат она што и сите – нивните деца да бидат сакани и прифатени.

11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

„Аутизмот го гледа светот на друг начин. Понекогаш е предизвик, но на крајот на денот навистина вреди.“

11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

„Аутизмот е полн со насмевки! Малите нешта прават да уживаат во животот. Ова е Дерик, има 10 години.“

11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

„Посветеност со малку болка.“

11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

„Аутизмот е големо прославување на секој нов напредок. Ова е Џентис кој има 7 години.“

11 фотографии што покажуваат како изгледа аутизмот

„Аутизмот изгледа како две мали девојчиња. Ги слушаме и се обидуваме да го промениме светот за нив, а не нив за светот. Го славиме и го охрабруваме нивниот уникатен и неверојатен поглед кон светот. Ме научија како да бидам подобра и да ценам многу повеќе. Зошто би го променила тоа?“

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар