10 традиции од британската кралска венчавка - Part 2

10 традиции од британската кралска венчавка

6. Симболични фустани и дезени

10 традиции од британската кралска венчавка

Елизабета која се венчала во 1947-ма година имала вел декориран со цветови кои го симболизирале мирот по Втората светска војна. Меган го украсила својот фустан со 53 цветови кои ги означуваат Велика Британија и речиси сите поранешни колонии.

7. Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено, нешто сино

10 традиции од британската кралска венчавка

Според традицијата, секоја британска невеста треба да има нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино. Кејт Мидлтон носела дијамантски обетки од нејзините родители, стара ирска чипка и сина машна зашиена на фустанот. Круната ја позајмила од кралицата Елизабета.

8. Гости со шапки

10 традиции од британската кралска венчавка

Овој тренд датира пред 1950-тите кога припадниците на високата класа и жените од кралско потекло ретко ја покажувале својата коса. Денес станува збор само за традиција.

9. Неверојатни торти

10 традиции од британската кралска венчавка

Главниот симбол на венчавката е голема овошна торта. Слаткарите потрошиле 5 денови за тортата на Вилијам и Кејт (левата фотографија). Меган и Хари се одлучиле да ја избегнат традицијата и одбрале торта од лимон. Биле употребени 200 лимони и 10 шишиња сируп. Тортата е необична бидејќи не е на повеќе катови, туку е распоредена во повеќе садови.

10. Парче торта во знак на благодарност

10 традиции од британската кралска венчавка

По венчавката, секој гостин добива парче торта во метална кутија и картичка за заблагодарување. Горниот дел од тортата се чува за крштевката на идните деца. Исто така парче од тортата се чува за на аукција.

Погледнете ги и правилата за венчавката на Хари и Меган.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар