10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Патувањето во друга држава е можеби една од најголемите радости во животот. Новите места можат да ви помогнат да го промените вашиот животен стил, да ви бидат инспирација, но и да ви помогнат да најдете нови пријатели. Знаеме дека светот е полн со секакви чуда, а следниве необични места ширум светот навистина вреди да ги посетите.

1. Ѓаволски мост, Германија

10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Rakocburke, или Ѓаволскиот мост во Германија е изграден на тој начин што формира полн круг со неговиот одраз во водата. Според народните приказни, овие мостови настануваат или поради луѓето, или поради натприродни битија кои за возврат ја бараат душата или детето на оној кој побарал да се изгради мостот. Ѓаволскиот мост е изграден од камења кои потекнуваат од далечен каменолом во германските планини и навистина е чудно зошто не се користеле локални материјали.

2. Езерото на златни медузи, Палау

10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Езерото на златните медузи беше затворено за посетители од 2016-та до 2018-та година, односно додека не се подобрила состојбата на медузите. Денес езерото е една од најпознатите атракции во светот и е дом на над 20 милиони медузи.

3. Ѕвездено море, Малдиви

10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Иако Малдивите сами по себе се вистински рај на земјата, вистинската магија настанува откако ќе зајде сонцето. Милиони микроорганизми ја чекаат ноќта за да ја осветлат преубавата плажа.

4. Розова плажа, Бахами

10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Една од најубавите плажи на Бахамите се наоѓа на островот Харбор. На овој остров можете да уживате во несекојдневните релаксирачки бои. Песокот има розова боја благодарение на коралите.

5. Свиткани стебла, Полска

10-те најчудни места во светот кои вреди да ги посетите

Овие дрва се посадени уште во 1930-та година и до денес на никој не му јасно зошто растат на овој начин. Некои сметат дека при садењето е користена специјална алатка што би го предизвикала ова. Имено, дното на секое стебло е свиткано, а потоа се извива право кон небото.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар