10 неверојатни работи кои ќе се случат ако Земјата престане да се врти

10 неверојатни работи кои ќе се случат ако Земјата престане да се врти

Луѓето отсекогаш се прашувале што би се случило со Земјата и со нас ако дојде до некоја голема катастрофа. Можеби затоа Холивуд прави толку многу филмови за крајот на светот. Но дали некогаш сте се запрашале што би се случило доколку Земјата одеднаш престане да се врти? Погледнете во продолжение…

1. Сите предмети со голема брзина ќе „одлетаат“ на исток поради импулсот

(1)10-neverojatni-raboti-koi-kje-se-sluchat-ako-zemjata-prestane-da-se-vrti-kafepauza.mk

Ние не ја забележува огромната брзина со која се врти Земјата. Но, ако наеднаш тоа вртење престане, сè што се наоѓа на нејзината површина ќе одлета. На екваторот брзината на предметите ќе биде најголема, околу 450 метри во секунда, а на половите ќе биде околу 360 метри во секунда.

2. Ќе настанат огромни бранови

(2)10-neverojatni-raboti-koi-kje-se-sluchat-ako-zemjata-prestane-da-se-vrti-kafepauza.mk

Силата на имплусот ќе ја помрдне водата во морињата и океаните и ќе се создадат огромни цунами.

3. Ќе настане многу силен ветер

(3)10-neverojatni-raboti-koi-kje-se-sluchat-ako-zemjata-prestane-da-se-vrti-kafepauza.mk

Атмосферата ќе продолжи да се движи и нејзиниот импулс ќе предизвика неколку вртења околу планетата. Брзината на ветерот ќе биде поголема од 500 метри во секунда. Можно е Земјата да ја изгуби атмосферата поради ова.

4. Целата вода на Земјата ќе се собере во два океана и ќе се формира нов континент

(4)10-neverojatni-raboti-koi-kje-se-sluchat-ako-zemjata-prestane-da-se-vrti-kafepauza.mk

Водата се собира кај екваторот поради центрифугалната сила. Застанувањето на Земјата ќе предизвика создавање на два огромни океани кои ќе ги покриваат двата пола на земјата. Земјата на екваторот ќе се подигне и ќе направи огромен континент.

5. Ќе почнат ерупции на вулкани, урагани и земјотреси

(5)10-neverojatni-raboti-koi-kje-se-sluchat-ako-zemjata-prestane-da-se-vrti-kafepauza.mk

Огромната кинетичка сила на Земјата ќе ја потресе планетата до нејзиното јадро. Резултатот е многу предвидлив: Силни урагани, вулкански ерупции и уништувачки земјотреси.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар