10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Богатството секогаш како да фаворизира некои луѓе додека другите се препуштени сами на себе. Дали мислите дека се работи за судбина? Научниците не се согласуваат со тоа: психолозите и математичарите се во состојба да идентификуваат шаблон во тоа дека постои поврзаност помеѓу човечкото однесување и успехот што може секој да го постигне.

Во продолжение прочитајте ги нештата кое лицето што нема среќа постојано ги прави.

1. Тие ретко доживуваат неуспех

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Колку и да звучи парадоксално, оној што има најмалку грешки, престанува да се залага за успех во одреден момент.  Научниците од Универзитетот во Аризона утврдиле дека очекувана идеална можност за неуспех е 15%. Експеримент со математички модели им помогнал да го утврдат тоа. Тие се обиделе да научат робот да сортира материјали. Кога 85% од задачите биле извршени точно, процесот се одвивал побрзо. Кога роботот давал точни одговори повеќе од 85% од времето, задачата била оценета како премногу лесна и се чинело бесмислено да се бараат нови информации и алтернативни начини за решавање.

Ова се однесува на луѓето: честите успеси прават да се чувствуваат порелаксирано. Затоа, слободно можете да си дозволите да не успеете во 15% од она што го правите.

2. Тие секогаш се обидуваат да бидат добра личност

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Ако секогаш се обидувате да бидете фини или да ги задоволите сите, тоа не е начинот на кој ќе постигнете успех. Додека некои луѓе се обидуваат да го пренесат своето мислење на пољубезен начин и прават отстапки, други продолжуваат силно да ги бранат своите ставови. И, всушност, вторите почесто постигнуваат успех. Затоа, не плашете се од остри критики и не откажувајте се откако ќе слушнете негативни коментари.

Научниците од Луксембург велат дека треба да бидете бунтовни и тврдоглави, бидејќи тоа е гаранцијата за среќа. Тие дошле до овие наоди по 40-годишно истражување. Покрај тоа, оние кои уште во детството го покажуваат својот став и цврст карактер, постигнуваат најдобри резултати и се поуспешни. Децата – бунтовници стануваат возрасни кои се подготвени директно и искрено да зборуваат за своите интереси. Тие не се срамат да се спротивстават некому или да му кажат на шефот дека заслужуваат покачување.

3. Тие веруваат во универзална неправда, но само кон себе

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Овие луѓе може бесконечно да зборуваат за нивните проблеми. Ако некој друг поразговара со нив за неговиот живот, тие веднаш нагласуваат дека нивните проблеми не значат ништо. Овој вид на обратен егоцентризам, изразен преку желбата да го дефокусираат вниманието од себе и да го насочат кон проблемите на другите луѓе, ги одвраќа другите. Тие самите си ја предизвикуваат лошата среќа со тоа што времето го поминуваат спомнувајќи дека се повредени од животот.

4. Тие го прескокнуваат појадокот и пијат погрешни напитоци

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Експертите откриле дека најпродуктивен ден имаат оние кои успеваат да ги завршат важните обврски наутро и кои може да бидат концентрирани подолго време. Тоа не е тешко да се направи. На пример, почнете со тоа што нема да го прескокнувате појадокот. Првиот оброк ќе ви обезбеди енергија и ќе ја подобри вашата меморија.

Уште еден совет од научниците е да пиете чаша вода со лимон, наместо утринското кафе, 30 минути пред да имате појадок. Само исцедете мало парче лимон во водата. Ова ќе ја подобри вашата концентрација и ќе ви помогне да останете фокусирани во текот на денот.

5. Тие ја потценуваат важноста на емоциите

10 навики кои може секого да го претворат во баксуз

Ниската емоционална интелигенција може да предизвика неуспех, како на работа така и во вашиот личен живот. Оние кои не знаат да ги препознаат чувствата на другите, се лишуваат себеси од можноста да направат компромис и брзо да одговорат на промените. Се верува дека емоционалната интелигенција може да се развие со читање книги, сликање и гледање добри филмови.

Сакајте се себеси. Една неодамнешна студија покажала дека „здравата“ доза нарцисоидност им помага на луѓето да успеат. Луѓето кои се сакаат себеси искрено сакаат да бидат најдобри и веруваат дека заслужуваат признание и со ова ги поттикнуваат и оние околу нив да започнат да го споделуваат ова мислење.

Продолжете да читате на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар