10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

Откако многу земји ширум светот се ставени во карантин поради пандемијата на коронавирусот и се откажани патувањата низ целиот свет, луѓето почнаа да чувствуваат носталгија за минатите патувања. На социјалните мрежи како што е Инстаграм, започна да се појавува хаштагот #TakeMeBack (врати ме назад), со фотографии од местата што луѓето би сакале повторно да ги посетат ако имаат можност за тоа.

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

Анализирајќи повеќе од 200.000 објави на Инстаграм, истражувачите утврдија кои се местата што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин. Повеќето луѓе тивко страдаат за Пирамидите во Гиза, кои се сметаат за најпознати градби од овој вид во светот. На второ место е индонезискиот остров Бали, а третото место го зазема грчкиот бисер Санторини. Кога станува збор за градовите, најмногу им недостасуваат Њујорк, Париз и Лондон.

Според анализата на хаштагот #TakeMeBack на Инстаграм, ова се 10-те места што најмногу им недостасуваат на луѓето:

1. Големите пирамиди во Гиза, Египет

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

2. Островот Бали, Индонезија

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

3. Островот Санторини, Грција

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

4. Паркот на магичното кралство, Светот на Волт Дизни, Флорида

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

5. Ајфеловата кула, Париз

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

6. Големата Сфинга во Гиза, Египет

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

7. Бруклинскиот мост, Њујорк

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

8. Тајмс сквер, Њујорк

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

9. Островите Фи Фи, Тајланд

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

10. Светот на Волт Дизни, Флорида

10 места што најмногу им недостасуваат на луѓето додека се во карантин

Погледнете кои 5 европски национални паркови нема да бидат преполни дури ни откако ќе се отворат границите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

  1. DA Reply

    Slepci edni, dali vo top 10 dva pati go imate Disney Park vo Florida i uste dva pati new New York 🤦🏽‍♂️

    • Кафе пауза Reply

      Посочени се различни места во истите држави. Тоа се најомилените места кои ги избрале луѓето. Не можеме да ги смениме информациите.

Остави коментар