10 инспиративни цитати кои ќе ве мотивираат

10 инспиративни цитати кои ќе ве мотивираат

Понекогаш инспирацијата е тешко да ја пронајдете. Во тешките мигови ни паѓа на памет едноставно да се откажеме од сè. Но, потребен е труд и надеж дека еден ден тој вложен труд ќе се исплати. Ова се 10 инспиративни цитати на познати писатели, историчари, филозофи и говорители.

„Го мразев секој миг од тренингот, но си реков: „Не се откажувај. Страдај сега и живеј го остатокот од животот како шампион.“ – Мухамед Али, поранешен американски боксер

10 инспиративни цитати кои ќе ве мотивираат

„Проблемот со немањето цел во животот е во тоа што може да го поминете целиот живот трчајќи по теренот без да постигнете гол.“ – Бил Коупленд, историчар, поет, писател

„Верувајте во она што постои во вас.“ – Андре Жид, француски писател и критичар

„Не оценувај го денот според она што си го набрал, туку по семето кое си го посеал.“ – Роберт Луис Стивенсон, шкотски писател, поет и есеист

„Среќата не е нешто што се одложува за во иднина, туку нешто што се креира во сегашноста.“ – Џим Рон, американски претприемач, автор и мотивациски говорител

„Вербата ги креира вистинските дела.“ – Вилијам Џејмс, познат психолог и филозоф

„Постојат два начини на ширење на светлината: да бидете свеќата или огледалото во кое таа се одразува.“ – Едит Вартон, американска писателка и дизајнерка

„Менувајќи ги вашите мисли го менувате и вашиот свет.“ – Норман Винсет Пил, американски министер и автор

„Не е измислен материјал издржлив колку човековиот дух.“ – Берн Вилијамс, програмер и консултант

„Секој уметник некогаш бил аматер.“ – Ралф Валдо Емерсон, есеист и поетБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар