Часовник на иднината: Се полни од топлината на вашето тело, па не мора никогаш да го тргнете од рака

До сега, сигурно сите сте навикнати на полнење на вашиот телефон. Покрај апликациите кои постојано ја трошат батеријата, вие секојдневно сте зависни од вашиот полнач. Од друга страна пак, паметните часовници се малку поразлични.

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

За разлика од мобилните телефони, паметниот часовник е погоден за носење, не бара многу напор, но сепак некои луѓе може да заборават да го наполнат целосно. Решението за овој проблем го нуди индустријата Матрикс која го создала „PowerWatch“, уред кој добива енергија од топлината на телото. Тие објаснуваат:

„За разлика од денешните паметни часовници кои треба да ги полните на секој ден или два, ‘PowerWatch’ не треба никогаш да го отстраните од вашиот зглоб за да го полните.“

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

Тој служи за голем број цели, како што е следењето на согорените калории, нивото на активност, како и спиењето. Може да биде безжично синхронизиран со вашиот телефон преку апликации. Тој е водоотпорен и исклучително издржлив.

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

Тимот го создал овој часовник како начин за да ја тестира технологијата за термоелектричен извор на енергија. Со неколку зборови, термоелектричниот генератор е уред кој ја претвора топлината во енергија.

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

Со цел да го стори тоа, генераторот мора да одржува две температури: Висока топлина и ниска топлина. Поради оваа причина, овој часовник е одличен: Страната којашто е во допир со вашата кожа останува топла, додека неговата површина останува поладна.

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

Оваа навидум едноставна разлика во температурата е онаа што му дава сила на часовникот. Кога не е на вашиот зглоб и со тоа не создава енергија, часовникот е привремено исклучен. Поради внатрешната батерија, датумот и времето нема да бидат погодени и сѐ ќе биде онака како што сте го оставиле.

Часовник на иднината: Добива енергија од топлината на вашето тело и никогаш не морате да го полните

Несомнено е дека ова е часовникот на иднината, а компанијата очекува тој да биде достапен за испорачување во јули наредната година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар