Јапонија | Кафе пауза - Part 6

Прочуена јапонска диета со која можете да изгубите 8 килограми за 14 дена

Главно правило на оваа прочуена јапонска диета е тоа што, штом ја почнете морате да ја завршите. Затоа, не менувајте ги намирниците, ниту количината.

Нема да верувате што преживеало ова бонсаи дрвце

Ова јапонско растение, старо неверојатни 388 години, преживеало разни настани, лоши и добри. Веројатно највпечатлив е фактот што тоа ја преживеало атомската бомба во...

Оригами архитектура

Многу уметници ја користат древната јапонска уметност оригами во креирањето на своите дела...

100% чоколадно кафуле

Софистицирано чоколадно мени во уникатно кафуле

Канцелариите на „Гугл“ во Токио

Во канцелариите доминираат прекрасни принтови, текстури и бои, кои ја отсликуваат јапонската култура.

„Норвешка шума“ од Харуки Мураками

Мешавината на западните - особено во она што неговите ликови читаат и музиката која ја слушаат - и јапонските елементи во неговата фикција е навистина ефективна: светот како едно мало село, но несигурно во својот идентитет.
Датум: 05 јун 2013
, Автор:

Уживањето во расцветаните црешови дрвја во Јапонија

Кога розовите цветови на црешовите и другите дрвја ќе почнат да ја преплавуваат Јапонија во раната пролет, започнува Ханами, древен јапонски обичај на уживање во нивната убавина.

Ситуацијата две години по цунамито во Јапонија

На овие слики ќе имате прилика да направите споредба на погодените реони веднаш по несреќите, една година подоцна и денеска.

Природните цветни розови теписи во Јапонија

Цвеќето шибаѕакура (ориг. shibazakura), поинаку наречено розов мов, расте многу близу до земјата во преубави нијанси на магента, розова и бела боја. Сезоната на ова цвеќе, која почнува од крајот на месец април...
Датум: 02 мар 2013
, Автор:

Ако немате пријател, изнајмете го!

Се прашувате како? Продолжете да читате и ќе дознаете... :)
Датум: 15 јан 2013
, Автор:

Мајмуни уживаат во топла бања

Јапонските макаки мајмуни секоја зима се спуштаат од стрмните карпести планини и доаѓаат во оваа бања на отворено за да ги поминат зимските денови во многу поудобен амбиент.

Воодушевувачки дестинации за љубителите на цвеќиња

Иако сами по себе не важат за дестинации во вистинската смисла на зборот, полињата со лаванда, колоритните лалиња и ливадите со диви маргаритки нема да ве остават рамнодушни.
Датум: 01 дек 2012