Шкотска | Кафе пауза

Волшебната Шкотска: 5 локации кои не смеете да ги пропуштите

Шкотска е навистина магична земја иако нејзините природни убавини не се доволно нагласени...

Градините на космичка шпекулација во Шкотска

Овие градини со несекојдневно име се наоѓаат во шкотскиот град Дамфрис на имотот на архитектот Чарлс Џенкс. Тие се инпирирани од физиката и математиката.

ТВ серија: Туѓинец (Outlander)

Што сè би направиле да преживеете доколку одеднаш се најдете во 1743 година во Шкотска?

Едно магично место, еден кадар, дванаесет различни фотографии

Шкотскиот остров Скај изгледа како место од „Господарот на прстените“.

18 нешта кои треба да ги направите во Велика Британија

Веројатно може да се напишат стотина нешта што би можеле да ги направите во Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска, но моравме да издвоиме само 18.

2 пони коњчиња облечени во џемпери го промовираат шкотскиот туризам

Постои ли подобар начин за промовирање на туризмот на една држава, од употребата на овие неверојатно слатки шетландски пони кончиња како главни лица за реклама?

Графити бар – институција во Глазгов

Единственоста на амбиентот во „Соба“ доаѓа од ѕидовите кои се исцртани со графити.

Би влегле ли во лифт со гласовно препознавање наместо копчиња?

Не знаеме за вас, но шкотските комичари Ијан Конел и Роберт Флоренс се подготвени на ваков чекор. Штета што лифтот не реагира на шкотски акцент. :)
Датум: 11 окт 2012
, Автор:

Најстарото и најскапото виски на светот

Цената од 870.000 фунти или 1,4 милиони американски долари, колку што е проценето единственото шише, го одразува само потеклото и духот на вискито.