Традиционален рецепт за Егног (Eggnog)

Егног е популарен пијалак во САД и Канада и многу често се поврзува со зимските празници Божиќ, Нова година и Денот на благодарноста...
Датум: 17 феб 2012
, Автор:

Шолја за совршено кафе по своја мерка

Како го пиете вашето кафе? Со повеќе кафе, со помалку шеќер, со малку вода и многу млеко или со пола-пола? Без пена, со пена, со јака кафена боја или со млеко во кое има малку растворено кафе?
Датум: 02 ное 2011
, Автор:

Мока леден шејк

Вкусен и моќен шејк кој ќе ви го разубави денот...

Домашен екстракт од кафе

Љубители на кафето, ова е рецептот за вас. Богат и интензивен вкус на екстракт од кафе, кој може да го искористите во безброј рецепти за кафе и десерти. Лесно се подготвува, а негова примена секогаш ќе се најде.

Зашеќерени бадеми со цимет

Префинета елеганција на овие вкусни јаткасти плодови...

Направете си кафе во прав по ваш вкус

Ви здосади секој ден да купувате по неколку мали пакувања инстант кафе? Ако имате желба, креативност и малку слободно време, може самите да си направите инстант кафе.

Кафе-позадина за вашиот десктоп #37

Кафе... уживање во мала шолја. Горчлив вкус со моќно дејство, понекогаш разблажен со млеко или шеќер. Нè буди, ни дава енергија и ни претставува занимација, сами или во друштво.
Датум: 27 јун 2011
, Автор:

Кафе-позадина за вашиот десктоп #36

Традиционално македонско кафе или инстант? Шербет благо, горко или малку засладено со неколку шеќерни кристали посеани од врвот на лажичката? Како и да го сакате утринското кафе, најважно да не заборавате да уживате.
Датум: 20 јун 2011
, Автор:

Капучино тирамису

Лесно, брзо и вкусно. Италијанскиот шмек е неизбежен.

Храна која предизвикува надуеност

Внимавате на исхраната, вежбате во теретана, сакате да постигнете идеална телесна тежина... Не уништувајте го целиот ваш труд и напор, заборавајќи ги оние нешта кои за миг ќе предизвикаат надуеност во пределот на стомакот.

Овошни цигари

Попладневни грицки и интересни, брзи и лесни суканици...

Портокалово кафе

Кафе со деликатен вкус на портокал кое освојува...