Тест на личност: Како изгледа чинијата во која јадете?

Би се изненадиле што сè може да зборува за вашиот карактер.

Погледнете како изгледаат 200 калории од разновидна секојдневна храна во една чинија

Бројот на калории се разликува од храна до храна, но сте се запрашале ли некогаш како оваа разлика всушност изгледа?

Како да ја поставите масата за посебни прилики?

Постојат одредени правила кои треба да се почитуваат при поставување на масата за посебни прилики, кои се разликуваат во зависност од формалноста на пригодата.

Како да дадете одредени сигнали со приборот за јадење кога јадете во ресторан?

Наместо силно да се фатите за чинијата кога келнерот ќе посегне по неа, културно сигнализирајте му дека само паузирате до следниот залак.
Датум: 25 јул 2013
, Автор:

Соочете се со стравот од ајкула – заедно вечерајте суши :)

Внесете малку авантура во јадењето суши, доколку успеете да дојдете до една од кул чиниите на студентката по биологија, Avigayil. Од нивното дно излегува ајкула чија уста е полна соја сос... ;)
Датум: 18 мај 2013
, Автор:

Слатко кутре не може да излезе од чинија

Ова неодоливо кутре е на голема мака - се обидува да излезе од длабоката чинија, во која претпоставуваме дека полесно успеало да влезе.
Датум: 16 апр 2013
, Автор:

Креативна уметност во чинија

Хонг Ји е талентирана уметница и архитектка од Малезија чиј последен проект е серијата уметнички дела направени од храна, кои ги изработувала секој ден.

Порцеланска елка направена од 5.000 чинии

Од белгиската компанија Mooz дошле до идеја да направат интересна порцеланска елка од 5.000 чинии, висока 9 метри.

Со црвени чинии до помалку килограми

Јадењето во црвени чинии може да ни помогне во справување со вишокот килограми, покажува студијата на неколку германски и шведски научници. Според нив, силната црвена боја ни го убива апетитот...
Датум: 22 јан 2012
, Автор:

Интересни новогодишни традиции

Ако за најлудата ноќ планирате да заминете надвор од земјата, немојте да се изненадите ако наидете на некоја од следните традиции.
Датум: 22 дек 2011
, Автор:

Нутриционистичка чинија

Дали се храните правилно? Оваа едноставна нутриционистичка чинија е потсетник на фундаменталните вредности на здравата исхрана...

Како да ги употребите старите весници и списанија?

Прочитајте како да ги употребите старите весници и списанија (освен за авиончиња) кои веќе сте ги прочитале и ви фаќаат прашина и беспотребен простор.