чешлање | Кафе пауза

Колку често треба да ги чистите чешелите и четките за коса?

Редовно ја миете косата, но дали го правите истото и со вашите чешели и четки за коса?

Ќе останете изненадени: Експертите за коса советуваат наутро да ја прескокнете оваа вообичаена навика!

Постои една ситна навика која никогаш не ја прескокнуваме, а која всушност не се наоѓа на списокот на посакувани утрински навики.

Дали го носите патецот на правилната страна?

Ако никако не можете да излезете на крај со вашата коса, решението можеби не е во потстрижувањето и новата фризура, туку во промена на начинот на кој го носите патецот.
Датум: 06 јан 2015
, Автор:

Златни правила за одржување на косата

Секоја жена сака да има коса мека како свила, раскошна и заводлива. Но дали сте сигурни дека правилно се грижите за својата коса, па дури и дали правилно ја сушите или чешлате?
Датум: 07 ное 2014
, Автор:

Трикови за побрз раст на вашите веѓи

Ви предложуваме неколку природни начини со кои ќе го поттикнете растот на вашите веѓи.

13 безвремени трикови за прекрасна коса

Нека вашата коса изгледа беспрекорно во секој момент, со овие едноставни трикови од професионалците, колекционирани во последниве 7 децении.

Неверојатно интересни факти за косата кои не сте ги знаеле

На еден просечен скалп има околу 100.000 влакна. Црвенокосите луѓе имаат околу 80.000 влакна, бринетите и црнокосите околу 100.000, а русокосите имаат најмногу влакна, односно 120.000.

Како правилно да ја тапирате косата за да постигнете природен волумен?

Косата природно ќе паѓа од коренот кон врвот, нема да изгледа несмасно и заплеткано, а згора на сè...
Датум: 20 окт 2011
, Автор: