цвеќе | Кафе пауза - Part 5

Најромантичната приказна за Свети Валентин која ќе ве расплаче

Со мојот мил сопруг Џон бевме во брак 46 години. Секој Свети Валентин тој ми ги праќаше најубавите цвеќиња, во кои имаше картичка со едноставна порака сочинета од пет зборови: „Мојата љубов кон тебе расте“.

7 работи кои девојките не ги знаат за момците

Дали девојките се добро запознаени со некои работи поврзани со момците? Еве што потајно признаваат припадниците на „погрубиот“ пол.
Датум: 29 јан 2013
, Автор:

Дигитализирано цвеќе кое расте без да го посадите

Во саксијата има електронски систем, кој е способен сам да ја дозира водата, хранливите материи и воздухот, кои му се потребни на цвеќето.

Што е тоа што жените го сакаат, а мажите не го купуваат?

Вистина е дека жените сакаат добри парфеми, убав накит и облека, но би се зачудиле колку го ценат вниманието кое сте им го посветиле давајќи им малечки подароци како цвеќе, љубовни честитки, чоколадни тортички...
Датум: 23 окт 2012
, Автор:

Ликвидни цвеќиња „замрзнати“ во времето

Фотографот Џек Лонг е автор на оваа прекрасна серија фотографии од ликвидни цвеќиња. За нивното создавање не е користен Фотошоп, туку само техника на фотографирање со кратка експозиција.
Датум: 03 јул 2012
, Автор:

Кога ќе се почитуваат мажите, тогаш ќе се вратат и џентлмените

Ништо друго не бараме, туку почит каква што мажите имале до почетокот на новиот милениум, насмеано лице за подареното цвеќе, а не повратен одговор: „И шо да му правам сега? Кај да го ставам?“
Датум: 17 јун 2012
, Автор:

За и против на првиот состанок

Првиот состанок е секогаш предизвик. Ова се работите на кои треба да внимавате со цел да оставите добар впечаток.
Датум: 24 апр 2012
, Автор:

Внесете ја пролетта во вашата канцеларија

За полесно да ги извршувате своите работни обврски, а притоа да не се нервирате за тоа што не можете да уживате на сонцето, направете мало преуредување на вашето работно место и поканете ја пролетта во вашата канцеларија.
Датум: 20 мар 2012
, Автор:

Судија пресудил романтична вечера

47-годишен маж обвинет за семејно насилство, наместо во затвор, судот го испратил на романтичен состанок со сопругата. Му наредил да ù купи букет цвеќе, да ја однесе на куглање и на вечера во ресторан.
Датум: 10 фев 2012
, Автор:

Божиќни цветни декорации

Божиќните цвеќиња се симбол за веселост, љубов, убавина, надеж и „виновници“ за будењето нежни емоции во човечките срца.
Датум: 05 јан 2012
, Автор:

Голи мускулести момци покриени со цвеќиња

На прв поглед оваа комбинација од секси, мускулести машки тела и нежни цветови е доста неочекувана, бидејќи цветот обично го поврзуваме со нежноста и грациозноста на жените.

Женски чевли направени од цвеќиња

Мишел Черефков забележал свиткан лист, кој му заличел на чевел, од што ја добил инспирацијата за да ја направи неговата необична фото-серија „Цветни чевли“.