учење | Кафе пауза - Part 9

Што можеме да научиме од Јутјуб?

Покрај многуте смешни видеа, инсерти, спотови, исечоци од филмови, аматерски снимки и слично, на „Јутјуб“ можат да се најдат илјадници корисни туторијали од кои можете да научите нешто...

Како да ја преживеете испитната сесија?

Многу студенти веруваат дека ќе го надополнат изгубениот сон кога ќе пројде испитната сесија, но ваквиот начин на живот може да доведе до хронична несоница. За да спречите ова да ви се случи...

35 нешта од кои вреди да се откажете во животот

Запомнете, грешките нè прават луѓе, неуспесите ни помагаат да созрееме, надежта ни дава кураж да продолжиме, а љубовта причина да живееме.

Неколку техники како да учите поефективно

Секој има различни техники и навики како го поминува времето над книгата. Сепак, главен услов за добро совладување на материјата е ефективноста, односно квалитетно потрошеното време учејќи.
Датум: 13 дек 2010
, Автор:

Што треба да кажете на вашето интервју за да ја добиете посакуваната работа?

Интервјуата за работа се еден вид натпревар. Се прашувате како токму вие да победите во „морето“ од дипломирани и магистрирани луѓе? Не губете надеж!
Датум: 24 сеп 2010
, Автор:

10 брзи трикови за подобра фотографија

Добрата фотографија зависи од многу нешта. Неколку работи на кои можете да се фокусирате при фотографирањето можат да направат значителни подобрувања во вашето фотографско искуство.
Датум: 09 сеп 2010
, Автор:

Фудбал за понежниот пол: Неколку почетни факти #1

Фудбалската игра се сфаќа како најважната споредна работа на светот без која животот би бил сосема поинаков. Жената во неа гледа само 22 будали...
Датум: 27 авг 2010
, Автор: