Што се случува со култните британски црвени говорници?

Надалеку препознатливите црвени телефонски говорници кои можат да се сретнат само во Велика Британија пополека почнуваат да исчезнуваат...

Свадбено слатко задоволство – свадбени торти

Наместо денешната свадбена торта, во минатото се правел леб кој се кршел со цел да ѝ донесе среќа на двојката. Младоженецот го кршел лебот врз главата на невестата за да ја скрши девствената состојба и да доминира врз неа.
Датум: 28 авг 2012
, Автор:

Петмина пријатели се фотографираат на секои 5 години во една иста поза

Првата фотографија ја направиле во 1982 година, кога биле 19-годишни момци. Доследни на ветувањето останале цели 30 години.
Датум: 30 јул 2012
, Автор:

Погледнете ги најчудните фестивали во светот

Џереми Хантер преку својот објектив ви открива едни од најинтересните и најчудните фестивали во светот, стари и по илјадници години.
Датум: 14 јун 2012
, Автор:

Река низ која пловат 100.000 светилки

За време на дводневниот фестивал во Токио, 100.000 ЛЕД диоди ја прекрија реката Сумида...
Датум: 12 јун 2012
, Автор:

Утринска гозба

Како резултат на различните традиции, навики, култури, постојат различни видови појадоци. Запознајте се со најпопуларните во светот.
Датум: 30 апр 2012
, Автор:

Најчудните велигденски традиции ширум светот

Тркалање јајца по ридови, камшикување со инструменти и јагниња од путер се само дел од необичните начини на кој се празнува Велигден низ светот....
Датум: 12 апр 2012
, Автор:

10 интересни работи што треба да ги направите во Јапонија

Позната и под името „Земја на изгрејсонцето“, Јапонија нуди можност за искусување многу интересни и забавни нешта. Доколку некогаш ја посетите...
Датум: 07 мар 2012
, Автор:

Интересни новогодишни традиции

Ако за најлудата ноќ планирате да заминете надвор од земјата, немојте да се изненадите ако наидете на некоја од следните традиции.
Датум: 22 дек 2011
, Автор:

Бизарно сокаче во Калифорнија облепено со изџвакани мастики

Ако сте гадливи и имате чувствителен стомак, тогаш немојте никогаш да влегувате сами во „Bubblegum Alley“...

Магијата на прекрасниот Истанбул

Неверојатна мешавина на култури и традиции со многу фин и гостопримлив народ...

Величествениот пештерски хотел во Турција

Хотелот „Yunak Evleri“ е сместен во огромна карпа и нуди асортиман од 6 различни видови куќички сместени во пештери и 30 видови соби кои датираат од петтиот и шестиот век.