14 литературни класици кои докажуваат дека љубовта отсекогаш била мртва

Не секоја принцеза го наоѓа принцот од соништата.
Датум: 22 јан 2016

15 филмови кои ќе ве разнежат во топлите летни ноќи

Летото е вистински период за одмор и уживање, а знаете ли што значи тоа? Време е да ги изберете најдобрите филмови кои ќе ве разнежат и ќе ве натераат да пуштите по некоја солза.

Викенд книга: „Ние бевме лажговци“ – Е. Локхарт

Добредојдовте во прекрасното семејство Синклер.

5 инспиративни приказни за луѓе кои големите животни трагедии ги претвориле во триумф

Едни се предаваат, други се борат, а трети се борат толку многу што воодушевуваат и даваат пример за сите оние кои не се борат или животот сè уште не ги испробал со некоја голема трагедија.

Викенд книга: „Мрачни места“ – Џилијан Флин

„До крвта на семејството Деј е. Нешто не е во ред со неа.“

Филм: Огледало на смртта (Oculus)

Кога човек се соочува со сопствените демони...

Книга: „Без страв“ – Лурлин МекДениел

На што сè сме подготвени за нашите најблиски? Која е најтешката работа што некој би можел да ја побара од вас? Би го сториле ли тоа?
Датум: 16 јул 2014
, Автор:

Срцепарателна анимирана приказна за три мали мачиња

Подгответе се срцето да ви се раскрши на милиони парчиња. Оваа слатка, но тажна приказна пренесена во вид на кус анимиран филм раскажува за трагедијата на едно семејство мачиња.
Датум: 05 јул 2013
, Автор:

Меланхоличниот лик на Хамлет – убиство, одмазда, трагична љубов

„Хамлет“ е најдолгата Шекспирова драма и една од најмоќните трагедии некогаш напишани, врвно достигнување во литературата.
Датум: 18 апр 2013
, Автор:

Буден (Awake)

ТВ серија за еден детектив, кој живее два паралелни животи, едниот со неговата сопруга, другиот со неговиот син...
Датум: 17 апр 2012
, Автор:

Куќа од соништата (Dream House)

Филм за животните трагедии и за игнорирањето на суровата реалност со која мораме да се соочиме за да продолжиме со животот...
Датум: 13 јан 2012
, Автор: