торта | Кафе пауза - Part 11

Чудни работи инспирирани од Гангнам стилот

Светската зараза со Гангнам стилот, очигледно нема намера да заврши, туку напротив, почнува да зазема нови размери. :)

Најслатката оставка на светот

Американецот Нил Берет е човекот кој не сака ниту заминувањето од работа да го памети како лошо искуство. Неговата оставка ја напишал на торта. :)
Датум: 16 ное 2012
, Автор:

Рокенрол торти

Музиката е вистинско уживање, па уште и ако ја искомбинирате со вкусно парче торта, ммм... :)
Датум: 26 окт 2012
, Автор:

Свадбено слатко задоволство – свадбени торти

Наместо денешната свадбена торта, во минатото се правел леб кој се кршел со цел да ѝ донесе среќа на двојката. Младоженецот го кршел лебот врз главата на невестата за да ја скрши девствената состојба и да доминира врз неа.
Датум: 28 авг 2012
, Автор:

Како до совршена венчавка?

Од моментот кога се одлучивте за венчавка, па сè до големиот ден кога ќе кажете ДА, ви претстојат многу подготовки, желби, очекувања, барања, обичаи и адети. А воопшто не е лесно различните вкусови и желби да се спојат во едно...
Датум: 15 јул 2012
, Автор:

Чоколадна торта од палачинки

Феноменална торта, со која ќе ги изненадите сите ваши пријатели...

Свадбени обичаи од различни делови на светот

Зошто светот е привлечен? Заради различноста. Ист повод, но различни обичаи. И сè во името на новиот почеток.
Датум: 10 мар 2012
, Автор:

Домашен рецепт за тортички на стапче

Расположени сте за нешто благо и вкусно? Засукајте ги ракавите, ви носиме рецепт за тортички на стапче. Развијте ја имагинацијата и украсете ги оригинално!
Датум: 04 мар 2012
, Автор:

Најскапите слатки задоволства

Список со најскапите десерти за „налудничаво“ богатите луѓе... За останатите, следуваат цени кои едноставно го убиваат апетитот. :-)
Датум: 28 фев 2012
, Автор:

Колачиња: Црвено кадифе

Овие колачиња се направени од состојките потребни за тортата Red velvet (црвено кадифе), а посебни се бидејќи се полнети со фил од крем-сир. Ако сте во недоумица со што да ги изненадите гостите, овие колачиња се полн погодок.

Поезија: Парче чоколаден сон

Парче сон ти подарувам. Парче од мојот сон, како парче чоколадна торта. Не ти се верува? Се радуваш и се сомневаш. Премногу шлаг? Таква сум. Морам да ја доукрасам суштината да не ја разголам премногу вистината.
Датум: 17 фев 2011
, Автор:

Светски рекорди поврзани со храна

Рекордот за најголемата шолја кафе е поставен на 8-ми април, 2008 година. Шолјата за кафе е висока 1, 53 метри со дијаметар од 2, 33 метри. Во нејзе биле приготвени 3 604 литри кафе...
Датум: 21 окт 2010
, Автор: