техника | Кафе пауза - Part 5

Техники за самопомош: Откријте го херојот во себе

Освестувањето и спознавањето на самите себе може многу да ви помогне за конечно да ги остварите посакуваните резултати.

Солениот принт – почетоците на фотографијата

Овие фотографии се дел од едно неверојатно искуство за секој кој ќе ги погледне, делувајќи како да ќе исчезнат од пред нашите очи во секој момент.

Оваа античка техника за подобар сон има поголем успех од кој било друг модерен начин на справување со несоницата

Научете како подобро да спиете со цел да го подобрите квалитетот на вашиот живот и полесно да се борите со депресијата и уморот.

Како да се изборите со секој страв кој го имате во себе?

Рускиот психолог Александар Свијаш дава многу ефикасен совет благодарение на кој брзо и лесно можете да го победите секој страв кој ќе ви се појави. Постапката се состои од 3 фази.
Датум: 02 окт 2014
, Автор:

Генијална техника за ефикасно ослободување од црните мисли за само неколку секунди

Кога и да ве обземат црни мисли, негативност, обесхрабреност и анксиозност, истерајте ги за неколку секунди со помош на оваа едноставна и ефикасна техника на рускиот психолог В. Лермонтов.
Датум: 20 сеп 2014
, Автор:

Успорете!

Понекогаш мислиме дека таков ни е карактерот (многу сме динамични) и не може да се сопреме и смениме. Мора да трчаме и брзаме цело време. Тоа не е точно! Прашање на време е кога и како тоа ќе се рефлектира на нашето здравје.
Датум: 30 јул 2014
, Автор:

Совети за оние кои мислат дека не знаат да пишуваат – еве како да ја совладате оваа техника

Секој има потенцијал за пишување само што некој одбира да не го развие.
Датум: 20 мај 2014
, Автор:

Техниката 90 минути: Разбудете се наспани и одморени

Со помош на техниката 90 минути, можете да го „наштимате“ времетраењето на вашиот сон за да се разбудите наспани и одморени.
Датум: 27 мар 2014
, Автор:

Дали правилно дишете?

Следете ги следните 3 едноставни чекори со кои ќе научите како длабоко да дишете, за да го исполните телото со кислород, да се ослободите од токсините и да го намалите стресот.

Уметност од оксидирани банани

Артистката позната под псевдонимот „Honey“, инаку основач на веб-сајтот Sweet-Station, открила многу интересен начин како да создаде уметност со помош на банани.

На бербер во Индија

Ова интересно видео е снимено во една берберница во Њу Делхи, каде што муштериите добиваат многу повеќе од само потстрижување. Видеото е наречено „Saloon“, а е во режија на Том Пиетрашик.

Лажни пејзажи за спектакуларна фотографија

Ако сè уште се чудите зошто никако не успевате ниту со голо око да здогледате пејзаж како оние на фотографиите кои одземаат здив, разгледајте ја следната галерија.