тастатура | Кафе пауза

Ги гледате секојдневно, но дали ја знаете нивната намена? За што служат копчињата од F1 до F12 на тастатурата?

Ако некогаш сте се запрашале за што служат копчињата во горниот дел од тастатурата, тогаш ние го имаме одговорот кој го баравте.

Налепници за тастатура кои ќе го претворат вашиот лаптоп во познато ремек-дело

Целта на овие налепници е да го обојат вашето секојдневниве и да ви помогнат да ја победите монотонијата во секојдневната работа.

Внимание! 5 предмети во вашиот дом од кои можете да се разболите

Овие 5 нешта со кои сме постојано во контакт се најголем извор на бактерии во домот...

Тастатура во форма на ретро дактилографска машина

На оние кои се носталгични за минатото, новата „Qwerkywriter“ тастатура ќе им го освои срцето.

2048: Најзаразната игра на интернет

Бидете подготвени да потрошите барем 2 часа на оваа лесна аритметичка загатка за која не треба ниту да го фатите глувчето в рака.
Датум: 18 мар 2014
, Автор:

Најголемата тастатура во светот

Рускиот артист Анатолиј Вујаткин инсталирал огромна копија на кирилската QWERTY тастатура во земја, изработена од 86 камени тули, а од кои секоја тежи по 453 кг.

Стани Фејсбук нинџа – сурфај со тастатура

Знаете ли дека постојат дефинирани комбинации од тастатурата кои се специјализирани да извршуваат одредени функции додека прелистувате низ Фејсбук?
Датум: 23 мар 2013
, Автор:

Чаши за кафе „Ctrl-Alt-Del“

Кога ќе ви се блокира компјутерот, трите копчиња на тастатурата се спасоносната комбинација. За жал, не можеме да ја примениме и кога ќе ни „прегрее“ мозокот. Во тој случај посегнуваме по кафето...
Датум: 15 ное 2012
, Автор:

Направете си шорткати за вашите омилени папки во Виндоус 7

Овој мал трик ќе ви помогне да го забрзате пристапот до често користените папки со помош на тастатурата.
Датум: 29 авг 2011
, Автор:

3 неопходни гаџети во 1 мобилен уред

Бенто e компјутерски систем кој вклучува лаптоп, таблет и смартфон во еден компактен мобилен уред, овозможувајќи нивна поврзана работа, како и лесна подвижност на секој од уредите поединечно.
Датум: 05 мај 2011
, Автор:

Ултрапренослив лаптоп на превиткување

Вообичаено е лаптопите да се превиткуваат на средина, помеѓу тастатурата и екранот. Лаптопот Feno го крши тоа правило, па додава уште една оска на превиткување, и тоа по средината на екранот.
Датум: 04 мај 2011
, Автор:

10 совети и трикови за тренинг на вашиот мозок

Иако постојано го користиме мозокот, сепак не секогаш правиме доволно за да го одржиме во добра форма. Еве 10 алатки со кои можете да го тренирате вашиот мозок и да правите редовни вежби за вашите ментални мускули...
Датум: 07 фев 2011
, Автор: