тага | Кафе пауза - Part 5

9 типови однесување поради кои луѓето ве избегнуваат

Дали сте забележале дека некои луѓе, колку и вам да ви се допаѓа нивното друштво, сепак ве избегнуваат? Сигурно сте се запрашале зошто е тоа така...

Ослободете се од болните сеќавања за да живеете посреќни и поисполнети во сегашноста

Ние самите одбираме како ќе живееме, со кого ќе бидеме и што ни е важно. Животот е еден и добиваме само една шанса да го живееме најдобро што може.

Книга: „Последната приказна“ – Ели Г. Радеска

Трогателна приказна за едно друго време, за една силна жена и уште посилна љубов...

Љубов, тага и уметност: Цитати на Фрида Кало

Како и секој во нејзината професија, и таа има кажано нешта кои можат да се издвојат како интересни цитати.

4 реченици кои вашиот тажен пријател не сака да ги чуе

Без разлика колку се добри вашите намери, додека тешите тажен пријател или пријателка, понекогаш можете да кажете и нешта кои повеќе одмагаат отколку што помагаат.

Фотографии кои докажуваат дека очите се навистина прозорец на душата

Фотографии кои ќе ве допрат и очи кои никогаш нема да ги заборавите...

Солзите предизвикани од радост и од тага изгледаат различно под микроскоп

Секоја солза изгледа различно и токму тоа фотографката Роуз-Лин Фишер успеала да ни го покаже со огромни детали.

Хенри Џејмс: Писмо до депресивната пријателка

Тагата нѐ износува, нѐ искористува, но и ние ја износуваме и ја искористуваме неа.

30 моќни и потресни фотографии

Некои од фотографиите ќе ве вознемират, додека други ќе ве исполнат со радост.

Кога сме среќни јадеме повеќе

Најновото истражување направено од страна на холандски експерти покажува дека храната која ја јадеме кога сме среќни, повеќе доведува до зголемување на килограмите...

Рефлексија на тагата во човечките очи

Од совршено превитканите трепки, детално пресликаните брчки под очите, до фасцинантната текстура на рожницата, артистот изведува совршено хиперреалистично пресликување на тагата во човечките очи.

Поезија: Потрага по тебе

Да ми го покажеш мостот на лагата, да ми дадеш билет кон стварноста, да ја ставиш во куфер тагата...
Датум: 14 мар 2013
, Автор: