Предвидување на следната светска војна со помош на статистика

Еден истражувач создал статистички модел користејќи податоци од војните во минатото со цел да предвиди кога светот би се соочил со следниот голем конфликт.

Секс-статистика: Факти на кои веројатно досега не сте ни помислиле

Веројатно досега не се имате запрашано дали и колку е калорична спермата, од кога постои вибраторот и колку често мажите лажат за да имаат секс со жена.
Датум: 28 мар 2017
, Автор:

Според статистиките, мажите со овие 4 карактеристики се најуспешни бизнисмени

Сè се врти околу тоа колку добро се познавате себеси – вашите емоции, ставови и како комуницирате со другите луѓе.

Селфињата убиваат: Оваа година тие се причина за повеќе смртни случаи одошто ајкулите

Верувале или не, годинава повеќе луѓе починале при обидот да направат селфи отколку при напад од ајкули.

Какви се жените во кревет според нивната градба на телото?

Кога ќе се соберат одредени статистички податоци за градбата на телото не жените и начинот на кој водат љубов се добива и одреден шаблон по кој може да се определи кој тип на тело што носи во кревет.

8 интересни статистички факти за кафето

Понекогаш кафето има моќ да ја преземе „контролата“ над животот, а за тоа сведочат и овие неколку интересни факти...

Откријте што вели статистиката за вашиот хороскопски знак

До какви заклучоци е дојдено со помош на истражувањата за знаците во зодијакот и кои се статистичките податоци добиени од нив?

20 причини зошто жените живеат подолго од мажите

Иако науката се обидува да најде логични објаснувања за пократкиот животен век на мажите во однос на оној на жените, овие 20 фотографии на некој начин ја поддржуваат ваквата статистичка слика.
Датум: 18 феб 2014
, Автор:

Во кои земји се пие највеќе пиво?

Мислевте дека Германците се најголеми пивопијци во светот? Епа не се. :)

Да живееја само 100 луѓе на светот…

Во момент кога во светот живеат скоро 7 милијарди жители, се прашуваме каква би била ситуацијата кога би биле само 100. Следува статистиката.
Датум: 26 мар 2013
, Автор:

Во која европска држава мажите имаат најголеми пениси?

Народ со најголеми пениси во Европа се Унгарците, додека пак најмали имаат мажите во Романија, доколку му верувате на ова истражување.
Датум: 05 мар 2013
, Автор:

Забавна, но застрашувачка брачна статистика

Прочитајте ја оваа откачена брачна статистика и размислете дали би си впуштиле во лудата авантура, таканаречена брак. :)
12