совршенство | Кафе пауза

Како да престанете да се стремите кон совршенството?

Совршенството може понекогаш негативно да влијае врз вашата благосостојба!

Рецепт со кафе: Кремасто совршенство за уживање!

Без разлика дали се релаксирате дома сами или сте со пријателите или семејството, овој рецепт сигурно ќе ве расположи и ќе уживате во есенските денови!

17 фотографии од вистински ремек-дела што се премногу убави за јадење

Кога јадете храна што не е само вкусна, туку и убава, задоволството е двојно. А, кога сами ќе успеете да зготвите совршен оброк, задоволството е тројно.

Фотографии што ќе ги задоволат сите перфекционисти

Овие обични работи што ги гледате во секојдневниот живот можат да бидат толку визуелно пријатни што ќе ви предизвикаат чудно чувство или морници.

20 фотографии на кои храната изгледа премногу совршено!

Погледнете ги следните фотографии во кои зборот „совршенство“ одлично се вклопува во објаснување на изгледот на храната.

Не се сите луѓе способни за безусловна љубов и тоа е сосема во ред

Ако постојано се обидувате да бидете совршени или да дарувате безусловна љубов, тоа нема да ви остави простор да бидете љубопитни.

Возможно е да живеете совршен живот ако го дознаете значењето на зборот „совршенство“

Експертите тврдат дека вистинското совршенство не само што можеме да го постигнеме, туку тоа е и единствениот клуч за вистинската среќа и љубов.

Совршенството има цена: Негативните страни на перфекционизмот

Постојаната тенденција кон совршенство може да ви изгледа како особина која сакате да ја поседувате, меѓутоа, токму оваа карактеристика може да биде голем товар.

Поучна приказна што ќе ви ги отвори очите: Разликата меѓу совршеноста и несовршеноста

Живееме во свет во кој совршеноста се поврзува со поимите први, моќни, во центарот на вниманието...

Треба да живеете онака како што сакате, а не да се стремите кон совршенство

Животната цел не е да се постигне совршенство, туку напредок. Треба да напредувате, да созревате, да евоулирате.

Реалистична приказна што ќе ве насмее до солзи: Што се случува кога мажот ја бара совршената жена?

Еден професор неуморно ја барал вистинската жена за него. Имал неколку девојки, но кога се појавила совршената, се случило нешто неочекувано.