скулптури | Кафе пауза - Part 5

Можете ли да се сликате со овошен фотоапарат?

Еко-дизајнерот и фотограф Ден Крету изработува скулптури од овошје и потоа ги фотографира. Мислите дека ќе излезете добро на фотка направена со ваков фотоапарат? :)
Датум: 06 јул 2012
, Автор:

Прекрасни огромни риби од пластични шишиња

Прекрасната уметничка инсталација која прикажува три огромни риби е поставена на плажата Ботафого во Рио де Жанеиро, Бразил. Скулптурите се направени со цел да го привлечат вниманието на јавноста...
Датум: 02 јул 2012
, Автор:

Неверојатни скулптури од плетена жица

Британецот Дерек Кинзет изработува тродимензионални скулптури од плетена метална жица, вредни по 6.000 фунти. Меѓу љубителите на неговите дела е и холивудскиот актер Николас Кејџ.
Датум: 29 мар 2012
, Автор:

Најстарите музеи во светот

Се додека не измисли човекот машина за патување низ времето, наша единствена шанса да зачекориме во минатото е да влеземе во музеј.
Датум: 26 мар 2012
, Автор:

Ателјето на Бачевци во Охрид

Во срцето на Охрид, на патот кон Канео се наоѓа атељето на Бачевци, кое морате да го посетите! Ќе ве пречекаат пријатно, со турско кафе и свежа лимонада...
Датум: 23 мар 2012
, Автор:

Неверојатни скулптури од песок

За некои, песокот не е само игра. Правењето скулптури од песок преминува во вистинска уметност, а не е само забавна активност додека се печеме на плажа.

Светлосни скулптури

Јапонскиот уметник Макото Тојики твори со помош на светлина, истражувајќи ја нејзината намена при создавање инсталации, кинетички дела и сликовити скулптури.
Датум: 12 мар 2012
, Автор:

Музејот на Викторија и Алберт

Познат и под името „V&A“, музејот се наоѓа во областа Бромптон, Лондон и претставува најголемиот музеј во светот за декоративна уметност и дизајн, со постојана колекција од 4,5 милиони предмети.
Датум: 01 мар 2012
, Автор:

Заводливи девојки направени од зелка

Артистката Ju Duoqi од Пекинг, Кина изработила заводливи скулптури од полуголи девојки, кои се моделирани според изгледот на познати личности, како Лејди Гага и Мерлин Монро и се целосно изработени од зелка.

Скулптури и портрети од стари весници и книги

Американскиот уметник Ник Георгиу, од купишта хартија за рециклирање прави вистинска уметност.
Датум: 20 дек 2011
, Автор:

Вонземски летечки скулптури

Џенет Ечелман е американска артистка која креира несекојдневни летечки скулптури од мрежи, кои спонтано се движат низ воздухот и во вечерно време личат на некое летало од друга планета.

Ламби кои прават забавни сенки на ѕидот

Овие ламби всушност претставуваат дводимензионални скулптури и кога светлото кое е насочено кон нив е вклучено, се создава интересна сенка на ѕидот.