скулптури | Кафе пауза - Part 4

Смртоносните вируси претставени како стаклени скулптури

Сите ги знаеме по име, но овој пат благодарение на артистот Лук Џерем можеме и визуелно да погледнеме како изгледаат најсмртоносните вируси во светот.

Највкусната глина што некогаш сте ја виделе

Ahlam Alnajdi е 30-годишна саудиска фотографка и артистка, која стана интернет-сензација со нејзините неверојатни скулптури од глина, кои личат на неодоливо вкусна храна.

Прекрасни креации од разнобојни растенија

Интернационалниот натпревар во хортикултурна уметност кој се одржува во Монтреал, Канада опфаќа креирање и монтирање на живи уметнички дела од растенија со листови во разни бои.
Датум: 12 јул 2013
, Автор:

Уживајте во шолја 3Д кафе

Дури и да не сте преголеми обожаватели на кафе, со сигурност нема да одолеете на феноменалните креации на јапонскиот уметник Казуки Јамамото.

Креативно забавни животинки направени од храна

Креативната бразилска фотографка Ванеса Дуалиб, претвора разни зеленчуци како компири и мешунки од грашок во забавни креации со животински облик. :)

Хипнотизирачки скулптури од хартија

Можеби си мислите дека ова се само обични детално изработени керамички бисти, но за да ја погледнете нивната вистинска убавина, треба буквално да ги оддиплите. :)

Герила уметност од дрво

Користејќи моторна пила, скулпторот Томи Kрегс создава вчудовидувачки скулптури од дрвјата кои веќе паднале од старост или треба наскоро да се исечат.

Неверојатни минијатурни скулптури кои ќе ве остават без зборови

Секоја скулптура е со неверојатни детали, како минијатурен свет, преполн со живот и приказни.

Скулптури облечени според последните трендови

Неверојатен спој на два различни света со помош на дигитална манипулација на слики.

Крвави верзии на цртаните од детството

Којотот конечно ја убива брзата птица-итрица, Џери завршува во рацете на Том, а Том во забите на булдогот Спајк...
Датум: 02 авг 2012
, Автор:

Еротскиот парк „Loveland“

Се наоѓа на егзотичниот остров Џеџу, познат како „корејскиот Хаваи“ и располага со 140 еротски скулптури.
Датум: 25 јул 2012
, Автор:

Можете ли да се сликате со овошен фотоапарат?

Еко-дизајнерот и фотограф Ден Крету изработува скулптури од овошје и потоа ги фотографира. Мислите дека ќе излезете добро на фотка направена со ваков фотоапарат? :)
Датум: 06 јул 2012
, Автор: