Луксузна вила на Француските Алпи која има сопствена дискотека

А покрај тоа, скијањето може да се почне од влезната врата...

Неверојатен скијачки скок од кој ќе помислите дека летате

Норвешкиот скокач Андрес Јакобсен ни овозможува да полетаме заедно со него благодарение на видеото кое го направил со GoPro спортската камера HD HERO3+, која ја носел за време на еден тренинг во Лилехамер.
Датум: 16 јан 2014
, Автор:

Зимска капа со вградена плетена брада

Станува збор за плетен додаток кој е одлична заштита во ладните зимски денови, а особено е корисен за сите оние кои се занимаваат со зимски спортови, кои сакаат да планинарат, да се маваат со снежни топки и слично.

10-те најекстремни спортови во светот

Некои велат дека тоа е единствениот начин на кој можат да го покачат нивото на адреналин, да се одвојат од останатите, да демонстрираат решителност, одлучност и храброст...
Датум: 24 феб 2012
, Автор:

Прекрасниот затворен зимски ски-центар во Дубаи

Зимскиот центар „Ски Дубаи“ е распослан на 22.500 квадратни метри и е доволно голем да собере вештачка планина висока 60 метри, од која се спуштаат пет скијачки патеки, посебни патеки за сноубординг, за санкање...

Уметноста на скијањето

Скијачите кои практикуваат екстремно скијање се вистинските уметници на овој спорт. Во нивните потези се гледа техника, страст и многу храброст, а следното видео, кое е извонреден колаж...

Скијање на вода на шанкерско столче

Креативниот американец од Мисури, САД, покрај тоа што успева да седне на шанкерското столче, тој во еден момент се качува на него и исправено стои.
Датум: 10 дек 2011
, Автор:

Ски-центар инспириран од ескимските иглоа

Секоја приватна „кабина“ има огромен брачен кревет, камин на дрва, галерија и комфорен мебел. Големиот прозорец на едната страна обезбедува длабок и релаксирачки поглед во долината.