Погледнете го овој прекрасен розов дијамант, што е вториот по големина во светот

Небрусениот розов дијамант е најскапиот дијамант кој е откриен досега во рудниците „Алроса“.

Тајното значење што го крие вашиот скапоцен камен според месецот на раѓање

Сите скапоцени камења се прекрасни и посебни на свој начин, бидејќи сите тие кријат некаква тајна што може да открие многу за вас.

7 нетрадиционални скапоцени камења за веренички прстени

Можеби веќе го најдовте човекот на вашиот живот и подготвени сте да стапите во брак, но помислата на вообичаените веренички прстени ви ја уништува магијата.

Погледнете ги 10-те најскапи штикли во светот

Погледнете ги 10-те најскапи штикли моментално во светот, кои целосно ќе ве остават без зборови.

Тиркиз, тиркиз, тиркиз! Ова лето одберете тиркизен накит!

Тиркизот е многу редок полускапоцен камен и многу ценет поради својата единствена нијанса. Без разлика дали ја сакате оваа боја или не, тој со сигурност ќе го привлече вашето внимание.
Датум: 08 јул 2015

Тест: Одберете скапоцен камен и видете што кажува за вашата судбина

Одберете скапоцен камен и дознајте што тој кажува за вашата судбина. Изборот многу влијае, затоа изберете го оној кој најмногу ве привлекува. 1. Бисер Ако најмногу ве привлекува бисерот тогаш вие сте горделива и достоинствена личност, мудра, несебична и чесна. Вие сте од оние кои се с
Датум: 22 мај 2015

Камења случајно создадени со наслојување на боите во старите автомобилски фабрики

Овие камења наречени Фордити или Ахати од Детроит, се всушност наслаги од стари бои за автомобили.
Датум: 24 мај 2014
, Автор:

Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот

Во светот постојат безброј впечатливи скапоцени камена, а овој бајковит опал со уникатна убавина, дефинитивно не е исклучок од тоа. Тој изгледа како светкав кристал спакуван во старо дрво.

Вакви клавчиња пченка не сте виделе досега

Навидум личи како да станува збор за некаков уметнички проект, но овие разнобојни стаклести зрна пченка, се реални и можат да се јадат. Станува збор за специјална сорта наречена „Glass Gem Corn“...

Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум

Воодушевувачкиов скапоцен камен, како и повеќето опали, се карактеризира со спектар од бои, но она што го разликува од останатите, е неговиот спектакуларен визуелен ефект. Изгледа како подводен поглед кон дно на океан.

Автомобил инспириран од скапоцен камен

Инспирирани од убавината на скапоцениот камен опал, дизајнерите на Лексус го создале ова уметничко дело од автомобил кое претставува вистинска скапоценост во нивната гаража со неверојатно убави примероци.

Најевтиниот автомобил во светот доби своја позлатена верзија

Новиот модел е позлатена верзија од веќе постоечкиот „Нано“, која чини 4,6 милиони американски долари и е наречена „Goldplus“.
12