сенка | Кафе пауза - Part 2

Шарени чадорчиња кои волшебно лебдат во воздух

Фотографката Патрисија Алмеиде неодамна ги направила овие прекрасни фотографии во текот на разиграната инсталација на чадори, поставена во Агуеда, Португалија.

Како да изгледате убаво и без шминка?

Со неколку мали трикови можете да и овозможите малку одмор на кожата на лицето, а истовремено да ја пуштите и малку својата природна убавина на виделина...
Датум: 29 мар 2012
, Автор:

Како вашата шминка да трае подолго?

Со сигурност не треба да бидете робови на производите за убавина, но некои поводи и прослави бараат шминката да остане совршена во текот на целиот ден. Еве ги чекорите...
Датум: 23 мар 2012
, Автор:

Господарот на сенките

Рашад Алакбаров од Азербејџан е уметник кој волшебно успева да „слика“ со сенки и светлина на начини за кои не би ни помислиле дека се возможни.

Ламби кои прават забавни сенки на ѕидот

Овие ламби всушност претставуваат дводимензионални скулптури и кога светлото кое е насочено кон нив е вклучено, се создава интересна сенка на ѕидот.

Тренд во шминкањето: очи со виножито

Доколку практикувате да комбинирате мрачни, слични помеѓу себе бои оваа сезона, добро решение би било да „разбиете“ со весели нијанси за вашата вечерна шминка.
Датум: 22 окт 2011
, Автор:

Како да ги сокриете вашите подочници?

Нема потреба вашите подочници да ве издаваат колку бурна ноќ сте имале. Еве што треба да направите...

5 чекори за совршени „зачадени очи“

„Зачадени очи“ (Smey eyes) е техника на шминкање на очните капаци која девојките не ги остава рамнодушни, но ни момците. Погледнете како да ја совладате во пет едноставни чекори.
12