Саудиска Арабија | Кафе пауза

Камен град во Саудиска Арабија кој го споредуваат со Петра

Станува збор за значаен археолошки локалитет кој содржи остатоци од набатејската култура!

Нема да ви се верува: Се гради скијачки центар во пустина!

Прочитајте за најновите достигнувања на Саудиска Арабија!

Принцезата Амира од Саудиска Арабија е новата светска модна икона

Ја пронајдовме припадничката на сина крв која се заканува со својот изглед и убавина да ја засени дури и Кејт Мидлтон!

8 работи во Саудиска Арабија кои жените сè уште не можат да ги прават без дозвола од маж

За жал, правата на жените сè уште се занемарени и тоа во многу аспекти од секојдневниот живот.

Оваа принцеза од Саудиска Арабија ги руши сите стереотипи за жените од Блискиот Исток

Принцезата Амерах е совршен пример за личност која поседува неверојатна убавина, интелигентен ум и добро срце.

Највкусната глина што некогаш сте ја виделе

Ahlam Alnajdi е 30-годишна саудиска фотографка и артистка, која стана интернет-сензација со нејзините неверојатни скулптури од глина, кои личат на неодоливо вкусна храна.

Лудо хоби во Саудиска Арабија – возење автомобил на 2 тркала

Ваквото возење се нарекува „странично скијање“ и буквално значи возење на автомобилот на страничните тркала, со голема брзина.

10 екстремни пустелии

Некои точки на Земјата се толку пусти и изолирани, што прашање е дали воопшто човек треба да размислува да отпатува до нив…

Најпознатите фонтани во светот

Фонтаните се места кои ги поврзуваат луѓето. Тука можете да седнете и да јадете, да напишете разгледница или едноставно да ги гледате другите луѓе.
Датум: 15 авг 2012

Арапски ресторан казнува за недојаден оброк

Fahad Al Anezi, сопственикот на ресторанот „Marmar“, вели дека се решил на ваков чекор, со обид да го спречи фрлањето на храната и да го намали прекумерното непотребно нарачување.