Музичари и бендови што засекогаш ја променија рокенрол музиката

Погледнете кои музичари и бендови се присутни во клучните епохи и движења во рамките на рокенрол музиката.

Цитати од дневникот на Курт Кобејн

Харизматичниот рокер ја разголува својата душа кажувајќи како гледа на светот околу себе...

Животните цитати на Елвис Присли – кралот на рокенролот и добрата мисла

„Кога работите ќе отидат по ѓаволите, не одите и вие со нив.“
Датум: 24 јан 2013
, Автор:

Имињата на бендовите пред да станат славни

Ретко кој од познатите бендови се нарекувал под денешното име кога започнувале да се пробиваат кон популарноста.

Рокенрол торти

Музиката е вистинско уживање, па уште и ако ја искомбинирате со вкусно парче торта, ммм... :)
Датум: 26 окт 2012
, Автор:

Која е подобра – поп или рок верзијата?

Извонредни рок преработки на мегапопуларни поп песни...

Џенис Џоплин – моќен глас и брилијантен ум

„Не компромитирај се себеси, ти си сè што имаш.“
Датум: 20 јул 2012
, Автор:

Целата рокенрол историја во 100 рифови

Хронолошки поврзани 100 гитарски рифови на хитовите од 1952 година до денес.

Маскиран музички талент – истовремено пее, свири гитара и удира на тапани

Погледнете го неговиот енергичен перформанс. Ако замижите, ќе помислите дека се работи за комплетен рокенрол состав.
Датум: 15 мај 2012
, Автор:

Слатки булдози танцуваат твист

Не знаеме точно дали на овие булдози рокенролот им влегол во сржта, па не можат, а да не танцуваат твист или едноставно станува збор за убаво чешкање од подот. Сепак едно е сигурно, неодоливи се.

Интервју со бендот „Т.Б. Трачери“

„Ние сме рокенрол бенд, не постои поинаква дефиниција за нас“. - Т.Б. Трачери
Датум: 22 мар 2012
, Автор:

Ќерката на Курт Кобејн во сексапилна фотосесија

Модната фотографка Хеди Слимејн, поранешен дизајнер за „Dior Homme“, направила феноменална заводлива фотосесија со Френсис Бин Кобејн, ќерката на Курт Кобејн и Кортни Лав.